Ana sayfa Güncel Ekonomi Kipa Migros’la Birleşiyor

Kipa Migros’la Birleşiyor

1484
0
PAYLAŞ

KİPA: Türkiye’nin çeşitli illerinde hizmet vermekte olan Alışveriş Merkezi bulunan hipermarket zinciridir. Tesco Kipa Kitle Pazarlama Ticaret Lojistik ve Gıda Sanayi A.Ş., 1992 yılında 100 girişimcinin katılımı ile İzmir’de kuruldu. Kipa’nın Genel Merkezi Çiğli, Türkiye’de bulunmaktadır. Kipa’nın CEO’su Ömer Özgür TORT’tur. Kipa şirketinin kurucuları ise: Mehmet AKPINAR, Ahmet PİRİŞTİNA, Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş., Mükerrem Lale ADANIR, Yaman AKİŞ, Erdoğan ATAY, Ünal ATALAY, Şinasi ERTAN, Aromel Kozmetik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Mustafa ADANIR.

MİGROS: Migros Ticaret A.Ş., Türkiye’deki süpermarket zincirlerinden biridir. Genel Merkez Türkiyede’dir. Şirketin CEO’su, Ömer Özgür TORT’tur. 1954’de İstanbul, Türkiye’de kurulmuştur. Şirketin yan kuruluşlarına değinecek olursak; Egeden Gıda San. ve Tic. A.Ş.,  TESCO KİPA KİTLE PAZARLAMA TİCARET LOJİSTİK VE GIDA SANAYİ A.Ş., Amaç Gıda Ticaret ve Sanayi A.Ş., Ades Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ramstore Macedonia DOO, Ramstore Kazahstan LLP, Egeden Gıda Tüketim Malları Ticaret ve Sanayi A.Ş., Amaç Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Ades Gıda San ve Tic. A.G. Migros’un Üst Kuruluşu ise; MH PERAKENDECİLİK VE TİCARET A.Ş.

Kipa, Migros ile birleşme kararı aldı. Kipa Migros bünyesinde birleşecek. Bu olay neticesinde hisseler prim yapmış durumda. Kipa hissesi yükselişte seyrediyor. Kipa’nın aktif ve pasifleri ile birlikte bir kül halinde devir alınması suretiyle Migros bünyesinde birleşilmesine karar verildi. Bu gelişme sonrasında hisseye alım geldi diyebilmekteyiz. Ayrılma hakkının doğacağı beklentisiyle hisse yüzde 15.67 oranında yükselişle 3.70 lira seviyesinde işlem görüyor.

BİR CEVAP BIRAK