Ana sayfa Kredi Konut Kredisi Konut Değeri Nasıl Hesaplanır? Evin Kredi Değeri

Konut Değeri Nasıl Hesaplanır? Evin Kredi Değeri

2101
0
PAYLAŞ

Konut değeri nasıl hesaplanır? Ev için kredi çekmek istediğinizde ya da evinizi satılığa çıkardığınızda aklınıza mutlaka bu ev için ne kadar kredi çıkar sorusu gelecektir ve merak edilecektir. Ev sahibi olanlar ya da ev sahibi olmak isteyenler mutlaka söz konusu evin değerini bilmek ister. Kredi kullanacaklar özellikle evin değerinin %75’ine kadar konut kredisi kullanabildiği için ekspertiz raporunda kredi değeri önemli rol oynuyor. Bu hususta evin kredi değerini etkileyen unsurlar öne çıkıyor. Bir eve ne kadar kredi çıkacağını, o eve ait bazı özellikler belirler. Biz de bu sayfada sizlere evin gerçek değerini hesaplama adına tüyolar vereceğiz.

KONUT DEĞERİ HESAPLAMA

Konut kredisi kullanımında ekspertiz evi inceler ve bir rapor hazırlar. Bu raporda evin ne kadar değeri olduğu hesaplanır. Ekspertiz raporunda belirtilen rakamın %75’i konut kredisi olarak kredi talebinde bulunan kişiye tahsis edilir. Ekspertiz raporunda konut değeri ise evin çok sayıda özellikleri değerlendirilerek hesaplanır.

Konut değeri hesaplama doğrudan sabit rakamlarla yapılmaz. Çok sayıda faktör değerlendirilir. İlk etapta evin yeni olup olmaması önem arz eder. Evin yeni bir yapı olması, verilecek kredi miktarını yükseltir. Aynı konumda bulunan yeni ve eski evler kıyas edildiğinde yeni eve daha yüksek kredi çıkar. Evin konumu da bir o kadar önemlidir. Örneğin merkezi konumdaysa ya da bir Üniversite çevresinde konumlandıysa o evin değeri biraz daha yüksek olacaktır. Çünkü bu aynı zamanda bir çok faktörün tetikleyicisidir. Merkezi yerler ve Üniversite çevrelerinde evler daha yüksek kira geliri sağlar. Kiracı bulmakta ise zorluk yaşanmaz. Ulaşım ise daha kolay sağlanır. Haliyle verilecek olan krediyi etkileyen durumlardan biri de evin bulunduğu konumdur.

Ev için ortak alanların olması da kredi tutarını arttıracaktır. Örneğin ortak havuz ya da spor salonu gibi alanları olan evler son zamanlar revaçta. Evin önünün açık olması ya da manzaralı olması da yine etkileyici faktörlerden biridir. İç detaylara bakacak olursak, ev için kullanılan malzemeler de krediyi etkiler. Kullanışsız ve kalitesiz malzemelerin kullanılması dezavantajdır. Eğer satın alınacak ev apartman dairesiyse, asansör olması da önemlidir.

Tüm bu etkenler bir araya gelerek ekspertiz tarafından değerlendirilir. Sonuç itibarı ile ev için verilecek kredi belirlenir. Eğer taraflar anlaşırsa banka sizden gerekli olacak belgeleri getirmenizi ister ve talep edilen mikktarda kredi tarafınıza sağlanır.

BİR CEVAP BIRAK