Ana sayfa Kredi Konut Kredisi Konut Kredisi Başvurusu 2018 (Tüm Aradığınız Yanıtlar)

Konut Kredisi Başvurusu 2018 (Tüm Aradığınız Yanıtlar)

1279
0
PAYLAŞ

Ev satın almak için konut kredisi başvurusu yapmak istiyorsanız başvuru öncesinde bilmeniz gereken bir çok detay bulunmaktadır. Bankadan konut kredisi çekmek istediğinizde nelerle karşılaşacağınıza dair bilginiz yoksa ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız doğru yerdesiniz. Yazımızda konut kredisi kullanımına dair tüm detaylar yer aldığı gibi, ilk adımı nasıl atacağınızdan tutun, çekeceğiniz tutara ne kadar faiz işleyeceğini de öğrenmeniz mümkün. Konut kredileri, en uzun vade ile banka müşterilerine verilen kredi türüdür. Bankalar, yüksek tutarlı kredi olması sebebiyle banka müşterilerinden standart ötesinde teminatlar isteyebilir. Örneğin evin ipotekli olarak satın alınabiliyor olması gibi. Banka, yüksek tutarda kredi kullanımı sağladığı için kendini bu şekilde garanti altına almak istemektedir.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Konut kredisi için müracat hattı internet ya da banka şubeleridir. Eğer kolay şekilde ön başvuru yapmak istiyorsanız internet üzerinden başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru yapmak için tercih edeceğiniz bankayı öncelikli olarak belirlemeniz gerekir. Hangi bankayı seçeceğinize karar veremiyorsanız yazımızın devamında en uygun konut kredisi veren bankaların listesini görmeniz mümkün. Listeyi inceleyerek tercih yapabilir veya listeye göre bir araştırma yapabilirsiniz. Tercih edeceğiniz bankayı seçtikten sonra ön başvuru için o bankanın internet sitesine girerek kredisi başvuru sayfasına geçiş yapın. Kısa bir form ile ön başvurunuz alınacaktır. TC kimlik numaranızın da isteneceği başvuru sonrasında banka kredi notunuzu ve benzer bilgileri inceleyerek size olumlu ya da olumsuz bir görüş belirterek dönüş yapacaktır. Olumlu dönüş yaptığı taktirde banka sizi arayarak ilgili belgeleri hazır ederek şubeye gelmenizi isteyecektir. Peki hangi belgeler sizden istenir?

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN İSTENEN BELGELER
Banka, ev kredisi başvurusu için sizden aşağıda yer alan belgeleri talep eder. Aşağıda yazan belge ve evraklar dışında farklı belgeleri isteme hakkı olduğunu da belirtelim. Daha fazla detay ve belge ise, kredi kullanımı ve kredinin tarafınıza tahsis edilmesini kolaylaştırır. İlk etapta istenecek olanlar ise:
-Kimlik
-Maaş bordrosu (Herhangi bir gelir belgesi de olabilir)
-Serbest meslek sahipleri için bağlı oldukları kuruluşa ait belge
-Satın alınacak evin tapu fotokopisi
-Tapunun sahibi olan kişinin kimlik fotokopisi

Başvurunuz yukarıdaki gibi iki aşamada tamamlanacaktır. Tabi eğer satın almak istediğiniz ev krediye uygunsa ve bankanın teminat için istemiş olduğu belgeleri eksiksiz olarak karşılayabiliyorsunuz. Aksi durumlarda kredi kullanımınız zora girecektir. İstenen belgeleri sağlayamıyorsanız, kredi notunuz düşükse, satışa konu olan ev krediye uygun bulunmadıysa kredi çıkmayacaktır. Bu durumları yaşamamak için öncesinde ev hakkında bilgi edinmeniz tavsiye edilir.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU ÖNCESİNDE DİKKAT EDİLECEKLER!

İlk olarak satın alınacak evi ararken krediye uygunluğuna bakmalısınız. Krediye uygun olmayan ev işleri zorlaştıracaktır ve sizi gereksiz yere oyalayacaktır. Bu sebeple krediye uygunluk şartı aklınızdan çıkmasın. İkinci olarak kredi başvurusunu hangi bankadan yapacağınıza karar vermelisiniz. Çünkü bankalar arası faiz oranları değişim gösterebilmektedir. Daha düşük veya daha yüksek faiz oranları vardır. Aynı zamanda vade farkı da bankadan bankaya göre değişiklik gösterebilir. Standart olarak bir çok banka 10 yıl yani 120 aya kadar vade imkanı sağlarken istisna olarak bazı bankalar 20 yıl yani 240 ay kadar vade kullanımı da sağlamaktadır. Diğer bir detay ise dosya masrafı. Bazı bankaların faiz oranları düşük olmasına rağmen yüksek dosya masrafı ekledikleri ve bu şekilde geri ödenecek miktarın kredi faiz oranı daha yüksek olan bankalardan daha fazla olduğu tespit edildi. O sebeple kredi faiz oranı hakkında bilgi edinirken banka dosya masrafını da gözardı etmemeli ve sormalısınız. Güncel faiz oranları hakkında bilgi almak için Konut Kredisi Faiz Oranları sayfasını ziyaret ediniz.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NASIL ONAYLANIR?

Başvurunuza onay çıktığı taktirde banka evi görmesi için ekspertiz firmasıyla görüşür ve eksper ayarlanır. Ev, eksper tarafından ziyaret edilir. Ekspertiz ücreti kredi masrafına ilave edilir. Ev satın alınmazsa ekspertiz ücreti kredi talebinde bulunan kişi tarafından ödenir. Ekspertizin olumlu rapor vermesi halinde evi alacak kişi, ekspertiz raporunda belirtilen evin fiyatının %75’ine kadar kredi kullanım imkanı tanınır. Banka evin tamamı için kredi vermez. Mutlaka bir miktar peşinat ödemek için yatırımınız olması gerekir. Bu şartları da yerine getirirseniz banka kredi tutarını aynı gün içerisinde de kişiye tahsis edebilir.

BİR CEVAP BIRAK