Ana sayfa KOSGEB KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB Başvurusu Nasıl Yapılır?

1068
0
PAYLAŞ

KOSGEB, işletmeleri ve girişimcileri maddi olarak destekleyen bir kuruluştur. KOSGEB’e başvuru nasıl yapılır? Maddi olarak destekleyen konumdaki KOSGEB, çok sayıda işletmeye karşılıksız ödemeler yapmakta. Haliyle bir çok yatırımcının ve girişimcinin dikkatini çekmesi kadar doğal bir şey olamaz sanıyoruz. KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başlanlığı’dır. İsminden de çok kolay şekilde anlayacağınız gibi destek kuruluşu olan KOSGEB, hazır ve yeni projeler için maddi destek sunmaktadır. KOSGEB kapsamında 50 Bin lira hibe alınabilmektedir. Tabi belirtmiş olduğumuz 50 bin lira, alabileceğiniz maksimum tutardır. Hibenin geri ödemesi yoktur ve karşılıksız olarak verilir. Eğer 50 Bin liralık maddi destek işletmeniz için yeterli değilse KOSGEB faizsiz kredi imkanı da sağlamaktadır. Faizsiz kredi için en fazla 100 Bin TL verilmektedir.

KOSGEB’E BAŞVURU NASIL YAPILIR?

KOSGEB, maddi destek sunduğu kişi ya da kuruluşları ikiye ayırmaktadır. Kobi ve Girişimci olarak öncelikli olarak hangi sınıfa girdiğiniz önemli rol oynar. Çünkü girişimci ve kobiler için farklı prosedürler uygulanmaktadır. Girişimciler daha çok bir iş fikri ile KOSGEB’e başvuru yapabilirler. Kobiler ise varolan şirket üzerinden KOSGEB’e başvuru yapabilmektedir. Burada önemli olan kriter ise, destek kapsamı içerisinde olmak.

GİRİŞİMCİLER İÇİN KOSGEB BAŞVURUSU VE ŞARTLARI

KOSGEB’in varlığı sayesinde yeni bir işletme kurmak günümüzde oldukça basit. Çünkü KOSGEB olmadığı dönemlerde yeni bir işletme kurmak istediğinizde mutlak sermaye yaratmanız gerekir. Fakat KOSGEB, iş fikri olan her bireye yüksek miktarlarda karşılıksız maddi destek sunuyor. Girişimciler ise KOSGEB tarafından en kolay şekilde desteklenen kesim. Peki kimler KOSGEB’e başvurabilir? KOSGEB’den girişimci desteği nasıl alınır? İlk olarak mutlaka iş fikriniz olmalı. Yoksa bulmalısınız. Seçtiğiniz iş fikrinin desteklenebilir alanda olması oldukça önemlidir. Bu konuda araştırma yapmadan bir projeye yöneldiyseniz sonradan hüsran yaşayabilirsiniz. O sebeple projenizi detaylandırmadan önce destek kapsamında olup olmadığı hakkında KOSGEB’den bilgi almalısınız.

1-Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınır. Bu eğitim toplam 32 saat sürmekte ve KOSGEB başvurusu öncesi alınması şart olan eğitimdir.
2-KOSGEB’e giderek kayıt olun.
3-İ fikrini proje haline getirip detaylı şekilde bir dosyalayıp KOSGEB’e başvuru yapabilirsiniz. Projeyi ne kadar çok detaylı ve ilgi çekici hale getirirseniz o kadar avantajlı olursunuz. Ardından dosyanız incelenir ve size olumlu ya da olumsuz olduğuna dair dönüş yapılır. Olumlu bir dönüş olduğu taktirde sizin masraflarınız kadar KOSGEB ödeme yapacaktır. Burada üst limit 50 BİN TL’dir.

İŞLETMELER İÇİN KOSGEB BAŞVURUSU

Aktif olarak devam eden işletmeler için ise prosedürler benzerlik gösterse de daha kolay gerçekleştiğini belirtelim. Aranan ilk şart, KOSGEB kredisi için uygun bir işletmeye sahip olup olmadığınız. Yazımızın öncesinde de belirttiğimiz gibi her alan ve sektör KOSGEB tarafından desteklenmemektedir. KOSGEB’in desteklediği alanlarda hizmet veriyorsanız meslek odanıza ilk olarak kaydınızın olması gerekir. Ek olarak devlete hiç bir borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bu şartlar doğrultusunda işletme kredi sicil notu da elveriyorsa KOSGEB destek verecektir.

BİR CEVAP BIRAK