Ana sayfa Kredi Kartı Kredi ve Banka Kartı Kullanma İstatistikleri

Kredi ve Banka Kartı Kullanma İstatistikleri

1127
0
PAYLAŞ
Kredi-Kart

Bankalar arası kart merkezi, kart monitör araştırması’na göre her 10 kişiden 7’sinin ödeme aracı olarak kredi kartı kullanımını seçtiği görülüyor.

Bankalararası kart merkezi (BKM), Türkiye’deki kart kullanım alışkanlıklarını ölçmek için bu yıl 8’incisini Türkiye’nin ödeme yöntemi’nin (TROY) katkılarıyla Ipsos tarafından gerçekleştirdiği Kart Monitör Araştırması sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre kart kullanımı hızlı yaygınlaşıyor. Ödeme anlayışının dijital dönüşümünde en etkili ve sık kullanılan yöntemlerin başında geliyor. Yapılan araştırmalar  ve analizler sonucunda 2015 yılında Alışveriş yaparken en çok tercih ettiğiniz ödeme yöntemi nedir? Sorusuna %61 ile kredi kartı cevabı verilirken, 2017 yılında bu oranın %68’e yükseldiği göze çarpıyor.

Kredi kartı kullanımındaki bu artış nakit para kullanımının azalışıylada paralellik gösteriyor. 2015 yılında alışveriş yaparken en çok tercih edilen yöntemi nakit olarak görenlerin oranı %35 iken 2017 yılında bu oranın %27’ye düştüğü görülüyor. Böylece her 10 insandan 7 insanın ödeme aracı olarak kredi kartı kullanımını tercih ettiği görülüyor.

Türkiye’de bir banka hesabı bulunmayan  ve kredi kartı kullanmayan insan sayısının 20milyonu aştığı görülüyor.

Kredi kartı almayı düşünen tüketicilerin sayısında 2015 yılını baz aldığımızda ciddi bir artış görülüyor.

BANKA KARTLARI ÖDEME ARACINA DÖNÜŞÜYOR

Yapılan araştırmalara göre banka kartı,maaş kartları olarakta bilinen atm kartları bu yerleşik algıları yitiriyor.

Bu kartlar ödeme aracı olarak daha fazla kullanılmaya başlandı. Bir atm kartına sahip olan insanların ve onu kullandığınız söyleyenlerin oranı %58 olarak analiz edilirken bu insanların %19’u atm kartlarını alışveriş amaçlı kullanıyorlar.

Banka kartını kullanmayan insanların gerekçelerinde taksit yapma ve puan birikme imkanı olmadıklarını söylüyorlar. Kredi kartı kullanarak taksit ve para puan biriktirmeyi tercih ettiğini söyleyen insanların sayısı 2015 yılında %6 iken 2017’de bu oran %26’ya yükseldi.

TEMASSIZ ÖDEME MEMNUNİYETİ ARTIYOR

Kredi kartını kabul eden firmalara sorulduğunda kredi kartı veya banka kartı ile satış yapmalarındaki en büyük etkenin müşteri memnuniyetini sağlamak olduğunu dile getiriyorlar.Kart kabul etmeyen firmalar kart kabul ettikleri takdirde kendilerine gelecek en büyük faydanın müşteri sayılarının artacağı görüşünde.

Yapılan araştırmalara göre kredi kartı şifresi girmeden saniyeler içerisinde ödeme yapmayı sağlayan mikro ödeme sayesinde temassız ödeme yapılıyor ve bu teknolojinin giderek yaygınlaştığı gözlemleniyor.

İNTERNETTE EN ÇOK GİYİM VE AKSESUAR ALIŞVERİŞİ YAPIYORUZ

Araştırmalara göre Poscihazları,e-ticaret  siteleri ve cep telefonu kullanımının yaygınlaşması gelişen teknoloji ve müşteri talepleriyle her geçen gün artıyor. Gelecekte ödemenizi hangi araçla yapmak istersiniz? Sorusuna 2015’te cep telefonu yanıtı verenlerin sayısı %42 iken bu oran geçen yıl itibariyle %67’ye yükseldi. İnternetten alışveriş yapma oranı hergün giderek artıyor.

Yapılan araştırmalara göre kredi kartı kullanan insanların  %32’si internet üzerinden giyim ve aksesuar alışverişi yaptıklarını söylüyorlar. Bu kategorileri sıralayacak olursak %14 yemek siparişi,%10 market,elektronik ve gıda,%8 ile havayolu ve seyehat harcamaları takip ediyor.

TÜRKİYE ÖDEME TEKNOLOJİLERİNDE DÜNYAYA İLHAM VERMEYİ SÜRDÜRECEK

BKM Genel Müdürü Soner CANKO ödeme teknolojilerinin tüm dünyayı etkisi altına aldığını belirtti ayrıca dijital dönüşüm çağına en hızlı uyum sağlayan sektörlerin başında geldiğini belirtti.

2008’den bu yana yayınladıkları Kart Monitör Araştırmasının ilk günden bugüne incelendiğinde çok çarpıcı bir gerçeği ortaya koyduğunu ifade eden CANKO, şunları kaydetti:

Ülkemizde heryıl nakit ödeme oranlarında bir düşüş gözlemleniyor ,bunun yerini teknolojinin her geçen gün hızla gelişmesiyle beraber kart ödemeleri ve yenilikçi ödeme yöntemleri alıyor.

BİR CEVAP BIRAK