Ana sayfa Kredi Kredi Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

Kredi Başvuru Sonucu Ne Zaman Belli Olur?

2240
0
PAYLAŞ

Kredi almak için başvuru yaptığınız zaman kredi başvuru sonucu ne zaman belli olur? Kaç günde sonuçlanır? gibi sorular sormak mümkün. En erken şekilde kredi ödemesi almak mutlaka işleri hızlandıracaktır. Bankalar kredi ödeme hizmetini olabildiğince hızlı yapmak istemelerine rağmen işlemler bir süreç dahilinde gerçekleştiği için kredinin ödenmesi biraz zaman alabiliyor. Bankaya kredi başvurusu yaptığınız anda başvurunuz kabul edildiği taktirde sizden bazı belgeler istenir. Bu belgeler ile birlikte bankada kredi formu doldurduğunuz zaman dosyanız oluşturulur ve operasyon birimine yönlendirilir. Operasyon birimi ise incelemeler yaparak krediye onay verip vermeme kararını alır. Süreç her bankada aynı zamanlama ile sürmez.

KREDİ BAŞVURUSU KAÇ GÜNDE SONUÇLANIR?

Başvuru sonrasında kredi başvurunuz ile ilgili durum sorgulaması banka internet şubesinden veya genel şubelerden yapılabilir. İnternet üzerinden kolayca kredi başvuru sonucu sorgulaması yaparak durum hakkında bilgi alabilirsiniz. Kredinin kaç günde sonuçlanacağına gelirsek, bankadan bankaya ve yoğunluğa göre değişim gösterecek olan süreç 1 ile 7 gün arasında sürmektedir. İyi ihtimalle bazı bankalar aynı gün ödemeyi yapabiliyor. Fakat beklentinizi 1-3 iş günü olarak tutmanız en doğrusudur. Genellikle krediler 1-3 iş günü içerisinde kredi talebinde bulunan kişiye yapılır. Ödeme isterseniz nakit olarak isterseniz vereceğiniz banka hesabına yatırılarak yapılır.

BANKA KREDİ BAŞVURUSUNA DÖNÜŞ YAPMADI

Kredinin ödenmesini beklerken bankanın size vakit geçmiş olmasına rağmen dönüş yapmaması halinde ilk tavsiyemiz internet bankacılığı üzerinden kredi başvurunuzun durumuna bakmaktır. Eğer istediğiniz bilgilere erişim sağlayamıyorsanız banka şubesine giderek ya da telefon bankacılığı ile görüşme yaparak durum hakkında bilgi almanızdır. Bazen, kredi başvurularında yazılımsal sorunlar olabilir. Veya yoğunluktan dolayı dosya bilgileri sisteme girilmemiş olabilir. Bu da gecikmeye neden olacak faktörler. Tabi bu saydıklarımız iyi ihtimal olarak değerlendirirsek geçerlidir. Bankanın size dönüş yapmamasının ikinci bir ihtimali daha var. O da kredinizin onaylanmaması. Bir çok banka, reddedilme durumunu da müşterilerine iletir. Fakat iletilmediği zamanlar ya da iletmeyen bankalar da yok değil. Eğer kredi notunuz düşük ya da ödemelerde yaşanan aksaklıklar banka merkezi tarafından tespit edilmişse, kredinize onay çıkmamış olabilir.

BİR CEVAP BIRAK