Ana sayfa Kredi Kredi Başvurusu Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

Kredi Başvurusu Kaç Gün İçerisinde Sonuçlanır?

2194
0
PAYLAŞ

Krediye başvurduğunuz andan itibaren aklınızı tırmalayan soru, kredi başvurusu ne zaman sonuçlanır yada kredi başvuru sonucu ne zaman belli olur? sorusu olacaktır. Kredi talebine yönelik artan talepler neticesinde bankalar müşterilerine daha hızlı yanıt verebilmek için ciddi bir mesai harcamaktadırlar. Sonuç ise müşterileri memnun edecek türden diyebiliriz. Çünkü bankalar başvuru sonuçlarına kısa süre içerisinde dönüş yapmaktadırlar. Tabi başvuru yaptığınız kanal ve kredi türü, onay süreci için önemli etkenlerdir. Bu yazımızda kredi aynı gün onaylanır mı? Veya hangi kredi türü ne kadar zaman içerisinde onaylanır gibi sorulara yanıt bulabilirsiniz. Yazımızın sonunda kredinize daha hızlı yanıt alabilmek için bazı önerilerimiz de olacaktır.

KREDİ BAŞVURU SONUCU KAÇ GÜNDE BELLİ OLUR?

Bankalar, kredi taleplerinin alındığı günü takiben 1-5 gün içerisinde sonucu müşterilerine bildirmektedirler. Kredi türü, başvuru yapılan zaman, hangi yöntemle başvuru yapıldığı gibi detaylar sonucun açıklanma süresini etkileyebilecek faktörlerdir. Her kredi türü için aynı gün onay çıkmayabilir. Bazı kredi türlerinde aynı gün ödeme yapılabilirken bazılarında ise prosedürler biraz daha fazla olduğu için ödemenin daha geç vakitte yapılması mümkün.

İHTİYAÇ KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN SONUÇLANIR?
İhtiyaç kredisi, müşteriye nakit olarak ödemenin en hızlı yapıldığı kredi türüdür. Çok fazla prosedürün olmaması ve genellikle banka şubesinde bulunabilecek miktarlarda kredi taleplerinde bulunulması, kredinin onayını hızlandırmaktadır. Aynı gün kredi için ihtiyaç kredisi tercih edebilirsiniz. Fakat her ihtiyaç kredisi için aynı gün ödeme almanız mümkün değil. İstisnai durumlar olabilmektedir. Yada başvurunuz mesai saatleri sonuna doğru yapılmışsa aynı gün kredinizi çekme ihtimaliniz düşük olacaktır.

TAŞIT KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN SONUÇLANIR?
Taşıt kredisi başvuru sonucu genellikle 1-2 gün sürmektedir. Satın alınacak olan araç bilgilerinin de yer aldığı prosedürleri aşmak için bir gün bazen yeterli olmayabiliyor. Banka, sıfır araç kredisi için aracın fatura tutarını, ikinci el araçlarda ise ruhsat bilgileri ile birlikte satış sözleşmesini istemektedir. İnceleme içerisinde bu detayların da yer alması sebebiyle işlemler ertesi güne sarkabiliyor. Yine de aynı gün kredinin tarafınıza tahsis edilme ihtimali olduğunu da belirtelim.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU NE ZAMAN SONUÇLANIR?
En geç yanıt alınan kredi türü konut kredisidir. Çünkü banka ve kredi talep eden kişi dışında farklı bir detay daha kredi kullanımında konuya dahil olmaktadır. O da tahmin edeceğiniz üzere eksper firmasıdır. Konut kredisi başvuru sonucu kaç günde belli olur sorusuna yanıt 1-5 gün arası olarak vermekteyiz. Bankaya konut kredisi talebinde bulunduğunuz zaman banka eksper firması ile irtibat kurup satın almak istediğiniz eve eksperi gönderir. Bu durum 2-3 günü bulabilir. Eksper evi inceledikten sonra raporu bankaya gönderir. Banka tarafından incelenen rapora göre onay çıkıp çıkmayacağı karara bağlanır. Tüm bu aşamaların aynı günde tamamlanma ihtimali düşük olduğu için başvuru sonucu ertesi güne veya bir sonraki güne sarkabilmektedir.

KREDİYİ AYNI GÜN ALABİLMEK İÇİN ÖNERİLER

Eğer kredinize hızlı yanıt alıp aynı gün içerisinde ödemenin tarafınıza yapılmasını istiyorsanız tavsiyemiz günün ilk ışıklarında başvuruyu yapmanız. Eğer o günün akşamında kredi çekmeye karar verdiyseniz online olarak bankanın web sayfası üzerinden ya da SMS ile kredi başvurusu yöntemini kullanmanız tavsiye edilir. Eğer gün ortasında ya da mesai saati bitimine kısa bir süre kala başvuru yaparsanız, o gün kredi ödemesini alma ihtimaliniz yok denecek kadar azdır. Siz her ne kadar bankanın istediği evrakları hazır etseniz de banka onay sürecinde bazı incelemeler yapmaktadır. Kredi notu bunların başında gelmektedir. Bu incelemenin saatler alabildiğini düşünürsek aynı gün kredi alabilmeniz için yapılacak en mantıklı şey, erken davranmak olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK