Ana sayfa Kredi Konut Kredisi Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması

Kredi Borcu Devam Eden Evin Satılması

1286
0
PAYLAŞ

Kredi ile aldığınız evi satmak istediğinizde üzerinde bulunan ipotek sebebiyle satılamayacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Kredi borcu devam eden evin satılması için düzenlenmiş, yasal prosedürler vardır. Uyguladığınız taktirde kredisi ödenen evi satmak için hiç bir engel bulunmamaktadır. Günümüzde konut sahibi olanların arasında yüksek sayıda bir kitlenin kredi ile ev sahibi olduğunu biliyoruz. Eğer kredi borcu ödenen evlerin satılmasına yönelik ağır şartlar olsaydı sanıyoruz bir yerde konut satışlarında tıkanıklık yaşanırdı. Hal böyle olunca üzerinde ipotek bulunan, kredisi bitmemiş evlerin satışının yapılması mümkün. Eğer satacağınız ya da satın alacağınız evin üzerinde ipotek varsa bu sorunu rahatlıkla aşabilirsiniz.

KREDİ BORCU OLAN EVİ SATMAK

Konut kredisi kullanarak satın alınan evin satışını engelleyen ana sebep tahmin edeceğiniz gibi ipotek olmaktadır. Birden fazla yöntemle evi satabilirsiniz. Bunların ilki blokeli çek ile olmaktadır. Satışa konu olan evin tapu devri için ipoteğin kaldırılması, ipoteğin kaldırılması için ise kalan kredi borcunun tamamının kapatılması gerekmektedir. Bu durumda yapılacak işlem, evi satın alan kişinin önceden ödeme yaparak ev sahibinin bankaya olan kredi borcunun kapatılması ile olur. Fakat hiç kimse güvenmediği kişiye böyle bir iyilikte bulunmayacaktır. Eğer dost ya da yakın bir tanıdığınız değilse tabi. Fakat bankalar böyle durumların sık yaşanması sebebiyle blokeli çek işleminin mantıklı olabileceğini düşünmüş ve uygulamaya almıştır. Bu durumda evi satın alacak kişinin parası da güvende oluyor. Evi satın alacak kişi, evin kalan kredi tutarı kadar ödemeyi bankaya yatırıyor ve karşılığında blokeli çek alıyor. Banka, ev sahibinin konut kredisi borcunu böylece kapatmış oluyor. Sonra tapu devir işlemleri yapılıyor. Böylece aradaki güven sorununu banka aracı olarak çözümlüyor. Tabi tek yöntem bu değil.

Not: İpoteği kaldırmak için kredi borcunun tamamının kapatılması, %2’lik bir cezayı da beraberinde getirmektedir. Örneğin 100 Bin liralık kalan kredi borcu varsa ve kapatıldıysa 2 Bin TL ceza ödeme yapmak zorunda kalırsınız.

KREDİ BORCU OLAN EVİN MORTGAGE KREDİSİNİ DEVRETMEK

Ev satın almak istiyorsunuz fakat kredisi bitmemiş. Veya evinizi satacaksınız fakat hala kredi ödüyorsunuz. Bu durumda diğer bir yöntem, kalan kredi borcunu yani Mortgage kredisini devir etmektir. Evi satın alacak kişi bankaya müracat eder. Onay çıktığı zaman bankanın yönlendirmesiyle prosedürler yerine getirilir. Kalan borç, evi satın alan kişi tarafından ödenmeye devam eder. Evi satan kişinin üzerinden ise kredi borcu kaldırılır.

KREDİ TÜRÜNÜ DEĞİŞTİREREK EVİ SATMAK

Son yöntem ise kredi türünü değiştirmek. Konut kredisi için çektiğiniz tutarı zaman içerisinde tüketici ihtiyaç kredisine çevirebilirsiniz. Tabi bankanın bazı şartları olacaktır. Örneğin kredi yeni çekilmişse tüketici kredisine çevirmek çok mümkün olmayabilir. Özellikle az miktarda ödemeniz kaldıysa ya da gelir durumunuz iyiyse bu işlemi yapmak için banka sorun çıkarmayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK