Ana sayfa Kredi Kredi Borcu Erteleme – Kredi Nasıl Ertelenir?

Kredi Borcu Erteleme – Kredi Nasıl Ertelenir?

1999
0
PAYLAŞ

Gelirinizdeki beklenmedik değişimler sizi kredi ödemeleri yaparken zor duruma düşürebilir. Böyle zamanlarda kredi borcu erteleme yapmayı düşünebilir ve maddi açıdan sıkıntınızı giderebilirsiniz. Her ne kadar kredi ertelemek mümkün olsa da bankalar bunu kendi lehine çevirerek kullanmaktadır. Müşteriler ise bu durumdan fayda sağlıyor olsa da yaptırımlarına katlanmak zorunda kalmaktadır. Çünkü, kredi kullanırken imza attığınız sözleşmede cayma durumunda yada krediyi ödeyemediğiniz durumlarda karşılaşacağınız yaptırımlar yazmakta. Ve bu yaptırımlar kredi tutarını ödeyemediğiniz zaman uygulamaya konulmaktadır. Tabi öncelikli uygulanacak olan prosedür faizler diyebiliriz. Kredi ertelemek istediğinizde ise farklı detaylar işin içine giriyor. İşte kredi nasıl ertelenir sorusuna yanıt.

KREDİ BORCU ERTELEME NASIL YAPILIR?

Kredi ödeme dönemlerinde ödeme gününü geçirdiyseniz ve ödeme yapamıyorsanız ödenecek borç tutarına faiz işlenmektedir. Bu faiz günlük olarak yansıtılır. Eğer krediyi bir kaç ay ya da bilmediğiniz bir süre boyunca ödeyemeyecek durumdaysanız bu durumda bankaya en erken şekilde gitmeniz daha fazla maddi kayıp yaşamamanız açısından uygundur. Çünkü, her geçen gün banka, borç tutarına yeni bir faiz ilave edecektir.

KREDİ BORCU NASIL ERTELENİR?

Bankaya giderek Kredi borcumu ödeyemiyorum ertelemek istiyorum şeklinde müracat ederseniz bankanın size teklifi yapılandırma kredisi kullanmanız yönünde olacaktır. Peki Yapılandırma kredisi nedir? Banka, ödeme zorluğu çektiğiniz veya ödeyemeyeceğiniz krediyi kapatmanız için size yeni bir kredi sağlar. Krediyle ilk borcun tamamı kapatılır ve yeni bir kredi hesabı açılır. Tabi bu durum müşteri açısından pek avantajlı bir işlem olmamaktadır. İlk borcun kapatılmasına karşılık ödenen faizlerin yanı sıra, yapılandırma kredisi için ödenecek faiz tutarı, müşterinin yani sizin yeni bir kayıp yaşamanıza sebep olacaktır. Aynı zamanda yeni kredi ile yeni vade sayısı belirlenir ve muhtemelen ödeyemediğiniz kredi tutarının kalan vade sayısından daha fazla sayıda vade ile borç ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi borcu ertelemek yerine tavsiyemiz farklı bir finansman kaynağı bulmanızdır. Aksi taktirde kredi erteleme fikri sizi ciddi anlamda zarara uğratacak ve ekstradan faiz ödemek zorunda kalmanıza sebebiyet verecektir. Eğer bankadan yeni bir yapılandırma kredisi kullanıyorsanız ve yakın zamanda ödemeleri gerçekleştirme konusunda yine problem yaşayacağınızı düşünüyorsanız vadeleri aylık ödeme şeklinde değil, 3 aylık olarak belirlemenizi tavsiye ederiz. Her ne kadar 3 aylık zaman dilimlerinde daha yüksek miktarda ödeme yapılıyor olsa da, ödemeyi yapabilmeniz için kazanç sağlayabilecek bir zaman dilimi olması, işinize yarayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK