Ana sayfa Piyasa Altın Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?

Kredi Çekip Altın Almak Mantıklı mı?

3416
0
PAYLAŞ

Altına yatırım yaparak kazanmak istiyorsunuz fakat sermayeniz yok ve altın almak için bankadan kredi çekmeyi düşünüyorsunuz. Bu durumda kredi çekip altın almak ne kadar mantıklı sorusu sizi ikilemde bırakacaktır. Peki bu işlem gerçekte ne kadar mantıklı? Altına yatırım yapmak altının varlığını sürdürdüğü tüm zamanlarda kârlı olarak görülmüştür ve asla değerini yitiren bir yatırım değildir. Altının yakın zamandaki geçmişine bakarsak son 15 yıldaki artışı sizi altın almaya sevk edecek kadar etkileyicidir. 2002 Yılında altının gram fiyatı sadece 13 liraydı. 2007 Yılında 28 TL, 2010 Yılında 54 TL, 2011 Yılında 72 TL, 2012 Yılında 100 TL, 2016 Yılında 110 TL, 2017 Yılında ise 150 lirayı bulmuştur. Bu istatistikler bize yıllar arasında uzun vadede her zaman kazandırdığı yönünde bilgi iletmektedir. Nakit alımda altının kazanç sağladığı bariz şekilde görülüyor. Fakat kredi ile altına yatırım nasıl olur bir de ona göz atalım.

KREDİ İLE ALTIN YATIRIMI MANTIKLI MI?

Kredi çekerek altın almak istediğinizde size altının maliyeti daha yüksek olacaktır. Çünkü, çekeceğiniz kredi için faiz ödeyeceksiniz. Bu işin en kritik noktası. Eğer kredi ile altın alımı yapacaksanız faiz oranına ödeyeceğiniz açığı bir şekilde kapatmanız gerekir. Bu açığı, alım yaparken avantaj elde ederek kapatabilirsiniz. Nasıl mı? Alırken düşük fiyatları yakalamak. Bunun için altın piyasalarını aktif olarak takip etmeniz ve gözlem yapmanız gerekir. Kulaktan duyma bilgiler sizi her zaman yanıltır. Örneğin altın uzun zamandır düşük fiyatta seyrediyorsa bu yükseliş için bir belirti olabilir. Geçtiğimiz yıllardaki altın fiyat istatistiklerine baktığımızda durgunluk ve düşüş sonrası beklenen uzun dönemin ardından mutlaka yüksek oranlı artışların meydana geldiği görülüyor. Eğer gözlem yaparsanız bu durumları anlayabilmek çok zor olmayacaktır. Altına yatırım yapmak için iyi bir gözlemci olmak gerekir. Nitekim kredi çekerek altın almak ve yatırım yapmak istiyorsanız ana kurallar:

1-Düşük fiyatları yakalamak
2-Kısa vadede kâr beklememek
3-Kazanç için sabırlı olmak
4-Doğru altına yatırım yapmak

Eğer altın fiyatlarının çok avantajlı şekilde düşük fiyatlarını yakaladıysanız bu ciddi bir fayda sağlayacaktır. Sonrasında ise bozdurmak için acele etmemeniz, sabır göstermeniz gerekir. Alırken düşük fiyattan almış olmanız, kredi için ödediğiniz faizi tam anlamıyla kapatmaz. Bu sebeple kâr pozisyonu için fiyatların daha yüksek oranlarda artması gerekir. Bu da kısa süreler içerisinde gerçekleşen bir durum değildir.

Yukarıdaki maddeler arasında “Doğru altına yatırım” şeklinde bir madde vardır. Bu da oldukça kritik bir detaydır. Eğer yanlış altına yatırım yapılırsa, bu sizin kazanç durumunuzu olumsuz etkiler. O sebeple doğru altın ile yatırım yapmalısınız. Bu konuda tavsiyemiz banka altın hesaplarıdır. Alış-satış arasındaki fark en düşük bankalarda sağlanır. Kağıt üzerinde işlem olduğu için çeşitli masraflar ortadan kalkar. Alış-satış işlemlerinize kolaylık sağladığı gibi çok fazla da avantaj içerir. Banka altın hesapları ile ilgili daha fazla detay için sitemizde arama yapınız.

Sonuç olarak kredi çekerek altın yatırımı yapmak yukarıda saydığımız şartlar doğrultusunda mantıklı bir işlemdir. Eğer kredi çekerek altın aldıysanız ya da bu yönde düşünceleriniz, görüşleriniz varsa yazımızın altına yorum bırakarak diğer altın yatırımcılarına ışık tutabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK