Ana sayfa Kredi Kredi Çekip Dolar/Euro Almak Mantıklı mı?

Kredi Çekip Dolar/Euro Almak Mantıklı mı?

3872
0
PAYLAŞ

Son zamanların popüler sorularından biri haline gelen kredi çekip dolar yada euro almak bir çok kişi tarafından cazip görülüyor. Peki krediyle dolar almak veya euro almak ne kadar mantıklı? Bir başka deyişle bu işlem ne kadar kazandırır? Kâr sağlar mı? Avantajları nelerdir? Bu yönde bir yatırım yaparken nelere dikkat edilmeli? Zaman aralığı önemli mi? Yatırımı kredi çekerek yapma planlaması olanlar için detaylı tüm bilgilere yer verdik. Daha önce, kredi çekerek altın almak kazandırır mı konusunu işlemiştik. Bu kez ise dövize yönelik yatırım planı olanlar için araştırdık.

Kredi Çekerek Dolar Yada Euro Alınır mı?

Krediyle yatırım yapacak olanları düşündüren ilk olumsuzluk tartışmasız ödenecek faiz miktarı. Çekilen miktara ek olarak bankalara faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu, krediyle yatırım için en büyük dezavantaj diyebiliriz. Fakat bu durumu avantaja dönüştürmek sizin elinizde. Nasıl mı? Kredi için en düşük faiz uygulaması yapan bankayı araştırabilirsiniz. Bankalar ara ara daha düşük faizler uygulayabiliyor. Ya da çeşitli kampanyalar düzenleyerek belli limitlere kadar sıfır faizli ya da düşük faizli kredi kullanım imkanı sağlayabiliyor. Kredi kullanarak dolar veya euro alacaklar için kaçırılmaması gereken fırsat olarak bu durumları değerlendirebilirsiniz.

Faiz dezavantajını ortadan kaldıracak diğer bir unsur ise döviz kurlarının dibe vurması. Dolar ve Euro, zaman zaman oldukça düşük seviyelere geriler. Yıl ortalamasının altına düştüğü zaman alım için ciddi bir avantaj oluşturur. Bu dönemlerde döviz alma imkanınız varsa, ödenecek faiz gözardı edilebilir.

Bahsettiğimiz bu durumlar krediyle döviz alırken dikkat edilecek önemli hususlar olarak da aklınızda yer alabilir. Eğer dezavantajları ortadan kaldıracak hamleleri yaparsanız krediyle dolar yada euro almak avantaj sağlayacaktır.

Kredi ile Döviz Almak Kâr Sağlar mı?

Uzun vadeli bir yatırım planlaması için mutlak kâr sağlayacağından emin olabilirsiniz. Dolar ve euro gibi değerler, yıllar geçtikçe değerini korur ve arttırır. Bu yatırım planında yapmamanız gereken tek şey, yatırımınızı uzun süre elde tutmak. Kısa sürede bozmak istediğiniz taktirde yeterli yükselişi göstermemişse size zarar yazma olasılığı yüksek olacaktır. Fakat uzun vadede mutlaka zaman içerisinde faizi amorti ederek kâr sağlayacaktır. O sebeple krediyle alınan dolar ve euro için uzun vade beklemeyi göze almalısınız.

Krediyle Döviz Alsam Ne Kadar Zamanda Kâr Elde Ederim?
Yatırımda mutlak merak edilen, kazancın ne kadar sürede elde edileceği. Bahsettiğimiz bu yatırım, ilk etapta zararla başlar. Çünkü çekilen kredinin bir faizi vardır ve bu faiz ödemesinin kapanması için alınan dolar yada euro gibi yatırım değerinin yükseliş göstermesi gerekir. Yüksek oranlı artışlar göstermesi ise çok kısa vadede olmayabilir. Haliyle kâr elde etmek biraz uzun zamana yayılır fakat bunun belli bir standart zamanlaması yoktur. Eğer böyle bir yatırıma giriş yaptıysanız tavsiyemiz kesinlikle kendinize bir zaman koymamanızdır. Döviz kurlarının ne zaman ne kadar oranda yükseliş ve düşüş göstereceği önceden bilinmediği için süre tahmini yapmak mümkün değil.

BİR CEVAP BIRAK