Ana sayfa Kredi Konut Kredisi Kredi ile Ev almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

Kredi ile Ev almak İçin Ne Kadar Peşinat Gerekli?

1576
0
PAYLAŞ

Kredi ile ev alımında bildiğiniz üzere bankalar evin tamamına konut kredisi kullanım imkanı tanımıyor. Bu durumda ev almak için ne kadar peşinat gerekir diye soru sorabilirsiniz. Bu soru evden eve değişeceği gibi, bankadan bankaya da değişim gösterebilir. Çünkü, satın alınacak eve gelen her eksper aynı fiyatı biçmeyecektir. Bu ve benzer durumlar sebebiyle öncelikli bilinmesi gereken, peşinat miktarını değiştiren faktörlerin olduğunu unutmamanız. Peki bu işin yasal prosedürü nedir? Bankalar en fazla evin değerinin yüzde kaçına kadar kredi kullanımına izin veriyor? Sizler için araştırdık. Yazımızın içerisinde peşinat ödemeden ev sahibi olmanın formülüne de yer verdik. İşte aradığınız tüm bilgiler, kullanılabilir konut kredisi miktarı ve çok daha fazlası.

EV ALMAK İÇİN NE KADAR PEŞİNAT GEREKLİ?

Hukuki olarak bir konut kredisine başvurduğunuz zaman bankalar o ev için %75’ine kadar konut kredisi kullanım imkanı tanımaktadır. Yani 200 Bin TL değer biçilen bir ev için banka size 150 Bin TL kredi ödemesi yapar ve taksitlendirir. Bu miktara faiz eklendiğini de unutmayın. Yasal olarak %75’ine kadar verilen kredi, konut kredisidir. Yani %25 kadar peişnat gereklidir. Fakat bankalar, peşinatsız olarak insanların krediyle ev almasına olanak tanımak için farklı yöntemler bulmuştur. Eğer bu konu hakkında detayları okumak için Peşinatsız ev kredisi sayfasından devam ediniz.

İMKANINIZ VARSA PEŞİNAT ÖDEYİN!

Bankalar %75’lik dilime kredi veriyor. İkinci olarak peşinatsız konut kredisi almanız da sağlanıyor. Fakat hangisini tercih edeceğiniz noktasında çıkmaza girdiyseniz size tavsiyemiz peşinat ödeyin. Çünkü, peşinat ödemeniz halinde geri ödeme daha düşük olacağı için taksitler daha düşük miktarda olacaktır. Bu da krediyi ödemekte zorluk çekmemeniz anlamına gelebilir. Ve tabi daha düşük miktarlı kredi, daha düşük miktarda faiz ödemesi demektir. Yani peşinat ödemeniz halinde ödeyeceğiniz faiz miktarı da otomatikman düşecektir. Tüm bu verileri topladığımızda peşinat verenlerin daha kazançlı çıktığını söylemek mümkün.

ARA ÖDEMELER YAPIN

Bir diğer tavsiyemiz ise ara ödemeler yapmanız. Kredi ödemesi bir süre sonra size sıkıcı gelmeye başlayacaktır. uzun vadeli kredilerde kredi ödemesinin bitmek bilmeyen bir çileye döndüğünü düşünebilirsiniz. Özellikle 10 yıl gibi bir süreyle kredi çektiyseniz bitişi oldukça zahmetli olacaktır. Fakat bu süreyi kısaltmak ya da daha ödenebilir koşullar haline getirmek sizin elinizde. O da ara ödemeler yaparak. Kredi çektiğiniz dönem sonrasında ekstra birikim yapma fırsatı bulursanız o birikimleri banka kredi ödemesine ara ödeme olarak yatırın. Bu durum, sizin kredi ödemenizin yeniden yapılandırılmasına sebep olacaktır. İster vade sayısını kısaltırsınız ister aylık ödeme miktarlarının daha düşük olmasını sağlarsınız. Böylece çekilen konut kredisinin ödenmesi çok daha kolay olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK