Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

1526
0
PAYLAŞ

Bankalar, müşterilerine tahsis ettikleri kredi kartları için her yıl kredi kartı kullanım bedeli almaktadırlar. Kredi kartı kullanım bedelini geri almak ise oldukça kolaydır. Fakat bir çok kullanıcı uğraşmak istemediği için kesilen kullanım bedelinin peşine düşmemektedir. Oysa kredi kartı aidatı nasıl geri alınır şeklinde bir araştırma ile çok kolay şekilde ödediğiniz parayı geri alabilirsiniz. Unutmayın ki yasa, bankaların almış olduğu kullanım bedellerinin müşterilere geri ödenmesi yönünde karar almıştır. Böyle bir yasa varken o hakkınızı kullanmamak için ise hiç bir sebep yok. Ayrıca sadece gelecekte yapılacak aidat kesintileri için değil, geçmiş yıllara dönük olan kredi kartı aidatlarını da müşterisi olduğunuz bankadan geri alabilirsiniz.

KART AİDATI NEDİR VE NEDEN ALINIR?

Kredi kartı aidatı bankaların kart sahiplerinden 6 aylık ya da 1 yıllık periyotlar halinde tahsis ettiği ödemelerdir. Bazı bankalarda 3 aylık periyotlar halinde de alınabilmektedir. Peki kart aidatı nedir? Kullanım bedeli olarak alınan ödemeler, bankanın kartlar için düzenlemiş olduğu özel kampanyalarda ortaya çıkabilecek açığın bir karşılığı olarak tahsil edilmektedir. Örneğin anlaşmalı bir mağazadan 250 TL ve üzeri yapılan her alışverişe 10 TL ek puan gibi kampanya buna iyi bir örnek olabilir. Bu tür kampanyalardan yararlanıp yararlanmamak sizin tercihinize kalıyor olsa da kullanım bedeli otomatik olarak alınmaktadır. Ayrıca ödeme ek olarak fturalanmaz, kredi kartı ekstresine yansıtılır.

KREDİ KARTI AİDATI NASIL GERİ ALINIR?

Asıl konumuza ve aradığınız yanıta gelecek olursak, kart aidatını geri almak için birden fazla yol izlemeniz gerekmektedir. Aşama aşama yapmanızı önereceğimiz yöntemleri sıralayacak olursak aşağıdaki sıralamayı kullanabilirsiniz. Sonuç alacağınız aşamaya ulaşana kadar ısrarınızı sürdürmelisiniz.

1-Müşteri Hizmetlerini Arayın: İlk olarak yasal hakkınızı bankaya bildirmeniz gerekir. Bunun için banka müşteri hizmetlerini telefon ile arayıp kredi kartınızdan kullanım bedeli aidatı kesildiğini ve bu kesintinin yapılmamasını istediğinizi bildirin. Ek olarak kesinti yapılan kart aidatının tarafınıza geri ödenmesini isteyin. Müşteri hizmetlerine bunun yasal hakkınız olduğunu belirtmeyi de unutmayın. Her ne kadar müşteri hizmetleri bu tür taleplere alışkın olsa da ilk etapta iptal ettirmemeniz için çeşitli yöntemlerle size yanıt verebilir. Fakat kararlılığınızı sürdürerek konuşmayı sürdürün.

2-Dilekçe Yazın: İlk aşamadan net sonuç çıkacağından kuşku duyuyorsanız yada telefon görüşmesi sonrasında işlemin yavaş şekilde gerçekleşeceğini düşünüyorsanız dilekçe yazın. Dilekçeyi banka genel müdürlüğüne ve şubeye e-posta olarak gönderebilirsiniz. Dilerseniz posta yolu ile de gönderebilirsiniz fakat bu şekilde yapacağınız tercih işlemin uzamasına sebep olacaktır. Dilekçede müşteri numaranızı yazarak sonu XXXX ile biten kredi kartımdan yapılan kesintinin tarafıma iadesini istemekteyim yazarak imza atmanız yeterlidir. Banka bu dilekçenize olumlu yanıt vermek zorundadır.

3-Kart İptali İsteyin: Diğer bir aşama ise kart iptaline yönelik. İlk iki aşama ile sorunu çözemediyseniz tekrar banka müşteri hizmetlerini arayarak durumu izah edin ve kart iptalini isteyin. Bankalar kart iptalini kesinlikle istemezler. Bu sebeple kartınız için yapılan kullanım bedelini geri ödeme yoluna gidecektir.

4-Tüketici Hakem Heyetine Başvurun: En garanti ve kestirme yol tüketici mahkeme heyetidir. Tüketici mahkeme heyetleri ilçe kaymakamlıklarındadır. Bankanızın sizden yapnış olduğu kesintileri gösteren ekstreler ile birlikte dilekçenizi hazırlayın. Dilekçeyi nasıl hazırlayacağınız konusunda bilginiz yoksa Tüketici Hakem Heyeti’ne gittiğinizde size yardımcı olacaklardır. Hakem heyeti, bu tür durumlarda tamamen müşterileri haklı görür ve bankadan ödemelerinizin hepsini iade alabilirsiniz. Bu yöntem ile son 10 yıla dair tüm kesintileri iade almanız mümkündür.

KREDİ KARTI AİDATI ÖDEMEMEK İÇİN NE YAPMALI?

Yeni bir kredi kartı alacaksanız ve yukarıda bahsettiğimiz sorunlarla boğuşmak istemiyorsanız işi en baştan sıkı tutabilirsiniz. Bunun için önerimiz ise aidatsız kredi kartı kullanmanızdır. Bazı bankalar aidatsız kart kullanımı sağlayabiliyor. Tabi her bankada böyle bir hizmet yok. Aynı bankada aidatsız olarak kullanılan kredi kartı var fakat siz hala kredi kartı için aidat ödüyorsanız bu durumu bankaya bildirerek aidatsız profile geçiş yapmanız da mümkündür. Aidatsız kredi kartları hangileri ve hangi bankanın kart aidat ücreti ne kadar öğrenmek istiyorsanız Aidatsız kredi kartları sayfasına geçiş yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK