Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Aidatı Ödemek Zorunlu Mu ?

Kredi Kartı Aidatı Ödemek Zorunlu Mu ?

1601
0
PAYLAŞ

Kredi kartı kullanımı günden güne artıyor. Çoğumuzun birden fazla kredi kartı var ama bu kartlara ait ödenen aidatlar kafaları karıştırıyor. Aidat nedir, aidat ödemeyeceğim kredi kartı var mı, aidat ödemek istemiyorsam ne yapmalıyım gibi soruların cevaplarını finansalani.com olarak sizlere bu yazımızda ileteceğiz.

Kredi kartı aidatı, bankaların çeşitli maliyetlere karşı müşterilerinden talep ettiği bir üyelik bedeli. Kredi kartı aidatı ödeyen birçok kişi bu durumdan şikayetçi ancak, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 2014 yılında çıkardığı yasa sayesinde aidatsız kredi kartı sahibi de olabiliyoruz. Peki, BDDK’nın finansal işlemlerde alınacak ücretler ile alakalı çıkarmış olduğu ve kredi kartlarından alınan aidatlar ile ilgili de detayları bulunduran yönetmelikte bu konuyla ilgili neler var ?

Aidatsız Kredi Kartı Çıkarabilirsiniz ?

2014 yılında çıkan yönetmelikle birlikte bankalara aidatsız kredi kartı sunma zorunluluğu getirildi. Çıkartılacak bu aidatsız kredi kartının taksit yapması, puan vermesi ve çeşitli kampanyaları kullanıcılarına sunması, bankaya bağlı olarak değişkenlik gösteriyor. Aidatsız çıkaracağınız kredi kartı limitinizi belirlerken, yıllık ücreti bulunan kredi kartı kriterleri aynen uygulanıyor.

Aidatlı Kredi Kartınızı Değiştirebilirsiniz

Aidatlı kredi kartınızı aidatsız kredi kartına çevirebilirsiniz. Kredi kartınızı iptal ettirmeden ve limitini değiştirmeden aidatsız kredi kartına geçebilirsiniz. 2014 yılında çıkan yönetmelikle, “Finansal tüketicilerin yıllık üyelik ücreti bulunan kredi kartını limiti aynı kalmak kaydıyla yıllık üyelik ücreti bulunmayan kredi kartı ile değiştirme talepleri, kart çıkaran kuruluşlar tarafından yerine getirilmek zorundadır” ifadesi yer alıyor.

Ek Kredi Kartı Aidat Ücreti

Ek kredi kartı için bankalar ancak ana kart aidat ücretinin en fazla yarısı kadar aidat isteyebilir. Yani eğer ana kartınıza 100 TL’lik bir aidat ödüyorsanız ek kartınıza ödeyeceğiz aidat 50 TL’yi geçemez.

Bankalar Hangi Durumlarda Kredi Kartı Aidatı Almaz ?

Bankalar, kesintisiz olarak en az 180 gün süreyle hareket görmezse kredi kartı aidatı almaz. Sanal olarak kredi kartı açtıysanız bankalar kredi kartı aidatı almaz. Borçlandırıcı nitelikteki ilk kullanımı yapmayan kredi kartları için de bankalar kredi kartı aidatı talep etmiyor.

Kredi kartı aidatımı nasıl geri alabilirim diye düşünüyorsanız ilgili yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK