Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenince Faiz İşler mi?

Kredi Kartı Asgari Tutar Ödenince Faiz İşler mi?

1604
0
PAYLAŞ

Eminiz ki kredi kartı ödemelerinde bir kuruş bile eksik yatırmak istemezsiniz. Fakat maddi imkansızlıklar bazen kredi kartı ekstresinde asgari tutarı ödemeye sevk edebiliyor. Peki kart için gelen toplam borç yerine asgari tutarı ödersek ne olur? Kredi kartını kullanmaya ilk başlayanlar tarafından genellikle toplam borç yatırılıyor olsa da, uzun zamandır kredi kartı kullananlar bir zaman sonra borç birikimi ile birlikte asgari tutarı ödemeye başlayabiliyor. Tabi ilk kez asgari tutarı ödeyenler bu durumun ne anlama geldiğini, ne avantajlar içerdiğini ve neye yaradığını bilmeyebilir. Biz de kredi gündem ailesi olarak asgari tutar hakkında çok sorulan sorulara yanıt verdik. İşte asgari tutar ödenince ve ödenmeyince neler olur, ödendikten sonra kalan tutara ne kadar faiz işler sorularının yanıtı.

ASGARİ TUTAR NEDİR VE NASIL HESAPLANIR?
Asgari tutar, kredi kartı ekstresinde ödenmesi zorunlu olan miktarı belirtir. Bu miktar, yasalar çerçevesinde ekstre tutarının %30’unu işaret eder. Yani kredi kartı borcunuz 1200 TL olarak geldiyse bu tutarın %30’u zorunlu ödenmesi istenen kısımdır ve 360 liraya tekabül eder. Kredi kartı asgari tutarını bu şekilde %30 üzerinden hesaplayabilirsiniz. 0-15.000 TL arasındaki kredi kartları için geçerli olan %30 oranı, 15-20 Bin TL arasında %35 olmaktadır. 20 Bin liranın üzerinde bir limite sahip kredi kartınız varsa ve harcamanız 20 Bin lira üzerindeyse uygulanacak asgari tutar %40 olarak yansır.

ASGARİ TUTARI ÖDEYİNCE FAİZ İŞLER Mİ?

Kredi kartı asgari tutarını ödediğiniz zaman kartınızdaki kalan borç tutarına faiz işler fakat bu miktar düşük faiz oranı ile hesaplanmaktadır. Asgari tutarı ödemezseniz çok daha yüksek faiz oranı ile karşılaşırsınız ve bu faiz günlük olarak işler. Bu sebeple asgari tutarı mutlaka ödeyin. Bankalar, zorunlu olarak gösterdiği asgari tutar ödemesini mutlaka almak isterler. Sizin ise ödememeyi aklınızdan bile geçirmemeniz gerekir. Aksi taktirde gelecek ekstre sizin fazlaca başınızı ağrıtabilir.

ASGARİ TUTAR ÖDENDİKTEN SONRA KALAN TUTARA NE KADAR FAİZ İŞLER?
Kartınızın toplam borcunu ödemediyseniz faiz ödemekten asla kurtulamazsınız. Asgari tutarı ödeseniz bile. Kredi kartı asgari tutarını ödediniz ve kalan tutara faiz işlenecek. Bu durumda kanun bize en fazla %2.02’lik faiz oranının yansıtılacağını söylemektedir. Uygulanan faiz oranı, Merkez Bankası tarafından belirlenmekte ve 3 aylık zaman dilimlerinde bu oran değişikliğe uğramaktadır. Bazı bankalar, kredi kartı ekstresini bir sonraki aya erteleme ve atlatma uygulaması sunmaktadır. Müşterisi olduğunuz bankanın böyle bir uygulaması varsa bu uygulamadan siz de yararlanabilirsiniz. Ekstre atlatma veya erteleme durumunda daha düşük faiz oranları görebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK