Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Günü Geçerse Ne Olur?

Kredi Kartı Borcu Son Ödeme Günü Geçerse Ne Olur?

2146
0
PAYLAŞ

Dünyanın neresinde olursanız olun kredi kartı ekstresini geç ödemek istemezsiniz. Çünkü bankalar bu durum karşısında çeşitli faizler uygulamaktadır. Yazımızda kredi kartı son ödeme günü geçerse ne olur, ne kadar faiz işler, ödeme yapacak durumunuz yoksa ne yapmalı gibi sorulara yanıt veriyoruz. Öncelikle şunu belirtelim. Eğer kredi kartı ekstrenizi ödeyemiyorsanız en azından asgari ödeme tutarını ödemeye çalışın. Çünkü, asgari tutarı ödediğiniz zaman kalan ekstre tutarına daha düşük miktarda bir faiz uygulanır. Tabi asgari tutarı ödemenin tek avantajı bu olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Asgari tutarı ödemek düşündüğünüzden çok daha fazla fayda sağlamaktadır. Gelin şimdi kredi kartı ekstresini gecikmeli ödeme yapacağınız durumlarda neler olacağını okuyalım.

KREDİ KARTI EKSTRESİNİ GEÇ ÖDEMEK

Son ödeme günü geçtikten sonra her bir gün için kredi kartı borcunuza faiz işlemi uygulanır. Günlük olarak uygulanacak faiz oranı oldukça yüksektir. Bu sebeple kredi kartı ödemenizi geciktireceğiniz her gün için daha fazla faiz ödemek zorunda kalırsınız. Bu durumu yaşamamak için en azından asgari tutarı yatırıp daha düşük oranda faiz ödeyebilirsiniz. Asgari tutarı ödemediğiniz zaman kartınız için bir sonraki gelecek esktre toplamında çok farklı fiyatlar görebilirsiniz. Kısacası son ödeme gününü geçirdiğiniz zaman ödeme tutarına ekstra faiz eklenir.

KREDİ KARTI KULLANIMI KAPATILIR
Kredi kartı ekstresini ödemediğiniz taktirde karşılaşabileceğiniz problemlerden biri de kartın kullanımının kapatılabilecek olması. Borç ödemediğiniz taktirde en az asgari tutarı ödemek koşuluyla kartınız tekrar kullanıma açılır. Bazı kartlarda bu işlem sadece nakit avans kullanımına kapatılırken, alışveriş yapmaya izin vermektedir.

Kredi Kartı Borcunu Bir Dönem Ödemezsem Ne Olur?
Kredi kartı ekstre borcunu bir ay süreyle ödemezseniz doğrudan ay sonunda ekstrenize yeni bir faiz işlenir ve sadece faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi Kartı Borcunu 2 Ay Ödemezsem Ne Olur?
İkinci ayda da kredi kartınızın ödemesini yapmadığınız taktirde yine faiz işler. Ekstra faiz ödemek zorunda kalırsınız.

Kredi Kartı Borcunu 3 Ay Boyunca Ödemezsem Ne Olur?
Bu durumda banka sizinle iletişim kurarak kart ödemenizi yapmanızı ister. Kart kullanıma kapatılır ve banka yasal takip başlatacağı yönünde uyarı yaparak 7 gün müddet tanır. 7 Günlük süre içerisinde ödeme yapılmazsa yasal takip başlatma hakkı bulunan banka, bu işlemi başlatarak ödemeyi icra yolu ile almak ister.

Asgari Tutarı Ödemenin Avantajları
Asgari ödeme tutarını öderseniz veya kartın toplam borcu olmasa da asgari tutarın üzerinde bir miktar yatırırsanız bu durumda daha düşük faiz oranı uygulanır. Fakat burada önemli olan husus, asgari tutarı ödedikten sonra kredi notunuzun zarar görmeyecek olması. Asgari tutar ödenmeyen kart, sizin kredi notunuzu olumsuz etkiler. Böylece ileride olası kredi çekme durumunda kredi alamayacak pozisyona kadar gerilemeniz mümkün. Tabi tek seferlik gecikmeler sizi bir anda kredi çekemeyecek pozisyona düşürmez. Kredi siciliniz açısından mutlaka her ay kredi kartına mutlak ödeme yapın.

BİR CEVAP BIRAK