Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Borcumu Bir Ay Ödemezsem Ne Olur?

Kredi Kartı Borcumu Bir Ay Ödemezsem Ne Olur?

1524
0
PAYLAŞ

Kredi kartı borcunuz var ve ekstrenizin son ödeme tarihi geçti fakat siz hala bir ödeme yapmadınız. Asla tavsiye etmeyeceğimiz bu durumun size birden fazla olumsuz yanı olacaktır. Kredi kartı borcumu bir ay ödemezsem ne olur? Kısaca yorumlamak gerekirse tahmin edeceğiniz gibi ilk etapta borcunuza faiz işleyecektir. Fakat bu faiz sıradan oranlarda olmayacağı için daha sonraki gelecek ekstrenizde tahmin edeceğinizden daha yüksek bir borç çıkacaktır. Ödeyemediğiniz borç bir sonraki ekstre kesiminde daha da ödenmez boyutlara geleceği için tamamını ödememe gibi bir hataya düşmeyin. Peki kredi kartı borcunuzu bir ay ödemediğiniz taktirde ne kadar faiz gelir? Faiz neye göre hesaplanıyor? Yazımızın devamında bu konu hakkında ışık tutan bilgilere ulaşabilirsiniz.

KREDİ KARTI BORCU BİR AY ÖDENMEZSE NE OLUR?

Bankaların sağlamış olduğu hizmet kapsamında kredi kartlarının borcu ödenmediği taktirde faiz işler. Burada bilmeniz gereken püf noktası, kredi kartı borcunun tamamının ödenmemesi halinde faiz günlük işler. Yani ödeme yapmadığınız gün başına, borcunuza faiz yansıtılır. İşlenen gecikme faizinin yanı sıra kredi puanınız da olumsuz etkilenir. Kredi notu, bankalar ile olan işlemlerdeki düzeninize göre şekil alır. Eğer ödemelerinizde aksama ya da ödememe gibi durumlar yaşanırsa, kredi puanınız bu durumlardan olumsuz etkilenir. Haliyle kredi kartı borcunu ödememek sadece maddi zarara uğratmıyor. Aynı zamanda kredi notunu da olumsuz etkileyerek, ileride oluşabilecek kredi taleplerinizde bankanın size olumlu yanıt verebilmesini de zora sokacaktır.

YAPILANDIRMA TALEBİNDE BULUNUN!

Eğer kredi kartı borcunuzu ödeyemeyecek durumdaysanız ve bir sonrakinde de aynı durumu yaşama ihtimaliniz varsa bankaya müracat ederek kredi yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar kredi kartı borcunuzu yapılandırarak size taksit taksit ödeme imkanı sunabilmektedir. Böylece birikmiş olan borcunuzu bankaya daha kolay şekilde ödeyebilirsiniz.

ASGARİ TUTARI ÖDEYİN!
Kredi kartınızın borcunu ödeyemeyeceğiniz zaman yapacağınız en akıllıca iş, asgari tutarını ödemek. Asgari tutarı ödemek, borcunuza gecikme faizi uygulamasını engeller. Böylece astronomik oranlarda faiz ödemekten kurtulursunuz. Sadece cüzi bir miktar faiz uygulanır. Bu da sizin göze alabileceğiniz miktarda olacağı için bir sonraki ekstrede sizi rahatsız etmeyecektir. Asgari tutarı ödememek ise sizi sonraki ay ciddi maddi zarara sokacaktır.

3 AY SONRA YASAL TAKİP BAŞLAR!

Kredi kartlarını kullanımda borç ödemeye dair sorunun 3 ay ard arda yaşanması, yasal takibin başlamasına neden olur. Yani 3 ay boyunca hiç bir ödeme yapmazsanız yasal takip başlatılır. Bu aynı zamanda avukat masraflarının da size fatura edilir. Böylece borç yükünüz daha da artar. Yasal takip ile birlikte başınıza gelecekler ise, maaşınızdan kesintiler yapılması, mal varlığınız varsa (ev, araba, arsa vb) haciz gelmesi şeklindedir.

BİR CEVAP BIRAK