Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

1454
0
PAYLAŞ

Kredi kartı limitiniz sizin ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa kredi kartı limit arttırma yöntemleri ile kartın kullanılabilir limitini yükseltmek mümkün. Bankalardan kredi kartı talebinde bulunduğunuz zaman size verilen kartın limiti gelirinize göre yapılandırılır. İlk yıl için kredi kartınızın limiti en fazla aylık belgelenebilir gelirinizin 2 katına tekabül edebilir. Birinci yıl için daha yüksek kart limiti verilmesi mümkün değil. Sonraki yıllarda ise en fazla aylık elde edilen gelirin 4 katına kadar kredi kartı limitiniz olabilir. Bu konuda geçtiğimiz son yıllarda yapılan düzenleme ile yüksek kart limitlerinin önüne geçilmiştir. Eski yıllarda ise kredi kartı limitleri çok daha yüksek rakamlara kolayca çekilebilmekteydi. Kullanıcıların kartlar sebebiyle yaşadıkları problemler nedeniyle yapılan düzenleme ile birlikte artık kredi kartı limitleri kontrol altında tutulmak isteniyor.

Bir çok kredi kartı kullanıcısı düşük miktarlı limitler sebebiyle ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çekiyor. Yüksek maliyetli ürünler alırken taksit yaptırmak isteyenler, limitlere takılarak istediği alışverişi yapamıyor. Bu durumda daha yüksek limit isteyen kullanıcılar limitlerini yükseltmek istese de bu durum pek kolay olmuyor.

KREDİ KARTI LİMİTİ NASIL YÜKSELTİLİR?

Müşterisi olduğunuz bankadaki kredi kartınızın limitini arttırmak istiyorsanız ilk olarak banka ile iletişime geçin. Kredi kartı limitini arttırmak istediğinizi iletin. Eğer bu konuda banka size olumlu bir dönüş yapmazsa, bu durumda önereceğimiz yöntemleri denemeniz ilerleyen aylarda kart limitinizin yükselmesine olanak tanıyacaktır. Bankalar, müşterilerinin ödemelerini düzenli şekilde yapmaları halinde çeşitli imtiyazlar tanır. Kredi kartı limiti için de bu imtiyaz geçerlidir. Eğer banka müşterisi olarak o banka üzerinden yaptığınız ödeme işlemlerini düzenli olarak yaparsanız bu sizin avantajınıza olacaktır.

Çok fazla banka üzerinden işlem yapmıyorsanız banka yolu ile çeşitli işlemler yapın. Örneğin o banka üzerinden fatura ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz. Kartınızın limitinin yükselmesini etkileyecek en önemli detay ise var olan kredi kartınızı aktif şekilde limitleri zorlayarak kullanmak. Örneğin kart limitiniz 800 TL. Siz eğer her ay kredi kartınızdan sadece 200-300 liralık alışveriş yaparsanız o kartın limitini zorlamış sayılmazsınız. Bu durumda banka size kart limitinizi yükseltmek için teklifte bulunmaz. Fakat 800 lira limiti olan kartınız ile 2-3 sefer her ay limit dolana kadar alışveriş yaparsanız bu durum değişir ve banka limit yükseltmek için size ulaşarak teklif yapabilir. Bir anda 2-3 kat limit yükseltme beklemeyin fakat siz limiti doldurdukça banka size bu konuda esneklik sağlayacak ve kademeli olarak limitinizi arttıracaktır. Toparlayacak olursak kredi kartınızın limitini arttırmak istiyorsanız:

-Müşterisi olduğunuz banka üzerinden yaptığınız ödeme işlemlerini arttırın.
-Bankaya olan ödemelerinizi gecikmeye girmeden düzenli şekilde ödeyin.
-Kart limitinizi her ay dolduracak şekilde kullanın.

BİR CEVAP BIRAK