Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Oranları

Kredi Kartı Nakit Avans Faiz Oranları

1660
0
PAYLAŞ

Nakit ihtiyaçlarını anlık olarak çözümlemeye yönelik en basit yöntem olan kredi kartı üzerinden nakit avans çekmek, günümüzde bir çok banka müşterisinin ihtiyaç halinde ilk başvurduğu yöntemdir. Ek prosedürlere gerek kalmadan herhangi bir ATM’den banka kartınız ile limit çerçevesinde nakit avans veya taksitli nakit avans kullanabilirsiniz. Tabi çözüm noktasında hem avantajları hem de dezavantajları olduğunu söylemek gerekir. Bu konuda kredi kartı nakit avans faiz oranları ile ilgili bilgiyi sunmanın yanında dikkat etmeniz gerekenler konusunda da bazı uyarılarımız olacak. Aksi taktirde ekstrenizde beklenmedik miktarlar görmeniz mümkün. O sebeple sadece faiz oranı hakkında bilgi edinip sayfayı terk etmemenizi, yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

KREDİ KARTI NAKİT AVANS FAİZ ORANLARI

İlk etapta her bankanın farklı faiz oranı sunacağı aklınıza gelecek ve kafanızı kurcalayacaktır. Nitekim bankalar konut/taşıt/ihtiyaç türündeki kredilerde farklı faiz oranları sunarken, kredi kartlarındaki faiz oranı ise sabit tutulmuştur. Yani kredi kartından nakit avans kullanmayı planlıyorsanız her bankanın faiz oranı aynıdır. Yani hangi bankanın kredi kartını kullanarak nakit avans çeksem daha az faiz öderim şeklinde düşünmenize yer vermeyecek bir durumdur. Peki faiz oranı kaç? Bankaların nakit avans faiz oranı %1.84’dür. Bu oran tüm bankalarda sabitlenmiş diyebiliriz. finansalani.com ailesi olarak tüm bankaların resmi sitelerini ziyaret ederek gerçekleştirdiğimiz araştırma sonrasında, faiz oranı olarak sunmuş olduğu veri aynı ve %1.84 olarak yansımaktadır. Taksitli olup olmaması herhangi bir farklılık içermemektedir. Yani çektiğiniz miktarın tamamını isterseniz taksitle isterseniz tek seferde ödersiniz. Taksitli olması faiz oranını değiştirmemektedir. Bankaların nakit avansı daha cazip hale getirmek için uyguladığı bir yöntem diyebiliriz.

NAKİT AVANS ÇEKMEK MANTIKLI MI?

Nakit avans çekmek mantıklı mı? Nakit avans hangi durumlarda avantajlı olur hangi durumlarda dezavantaj içerir? Nelere dikkat etmeli? Şimdi bu sorulara yanıt verelim. Nakit avans çekmenin en güzel avantajı, anında çekilebilir olması. Düşük miktarlı ve kısa süreli çözümler için çok ideal olan nakit avans yöntemini, anlık veya kısa süreli çözümler için kullanmak daha uygundur. Bir çok banka müşterisinin nakit avansı alışkanlık haline getirdiği görülüyor. Bu ise en büyük handikap.

Unutmayın ki çektiğiniz nakit avansa faiz oranı anında uygulanır ve nakit avans çekim makbuzunda geri ödeme miktarı faizli olarak gösterilir. Sizin geri ödemeyi erken yapmanız, faiz miktarını düşürmez. Örneğin bugün nakit avans çektiniz ve yarın geri ödemesini yapacaksınız. Bu durum, faiz miktarını ya da geri ödeme miktarını değiştirmez. Eğer uzun vadeli bir krediye ihtiyacınız varsa veya yüksek limitlerde kredi çekmeyi planlıyorsanız, imkanınız varsa bankaya müracaat ederek ihtiyaç kredisi almanız daha uygun olacaktır. Çünkü arada ciddi faiz oranı farkı bulunmaktadır.

DİKKAT!
Yazımızın en fazla dikkat edilmesi gereken kısmı ise burasıdır. Kredi kartınızdan nakit avans çektiniz ve ödeme günü geldi. Ekstrenizi ödeyemezseniz banka, çektiğiniz nakit avans için günlük faiz işlemi uygular. Yani, çektiğiniz nakit avansa ödemiş olduğunuz faiz dışında ekstrenizin son ödeme günü geçtiği günden itibaren her gün yeni bir faiz eklenir. Bu miktar çok üst boyutlara çıkacağı için mutlaka kredi kartı ekstrenizi ödemeniz önerilir. En kötü ihtimalle minimum miktarı ödemeniz, olası yüksek faiz oranının önüne geçecektir. Fakat bu durum günlük faiz işlenmesini durdurmayacaktır. O sebeple nakit avans çekerken geri ödeyebileceğiniz miktarda çekmenizi öneririz.

BİR CEVAP BIRAK