Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

Kredi Kartım Kayboldu Ne Yapmalıyım?

1907
0
PAYLAŞ

Herkesin başına gelmese de her gün binlerce kişinin kredi kartı veya banka kartı kayboluyor yada çalınıyor. Kredi kartım kayboldu ya da banka kartımı bulamıyorum şeklinde bir problemle karşı karşıyaysanız mutlak aksatmadan bankaya bildirim yapmanız gerekir. Aksi taktirde kartınız başka şahısların eline geçerse kartınızın limiti son kuruşuna kadar kullanılabilir. Kayıp kartın şifresi bilinmiyor olsa bile bazı internet sitelerinde 3D güvenlik sistemi olmadan alışveriş yapılabiliyor. Bu da kartınızın başkaları tarafından kullanılabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Bu tür sorunları yaşamamak için ise yapmanız gereken çok basit ve kısa bir işlem vardır. Eğer ihmal ederseniz istemediğiniz şeylerin oluşması bir yana, toparlaması mümkün olmayacak durumlar yaşanabilir.

KREDİ KARTIM KAYBOLDU NE YAPMALIYIM?

Banka kartınız yada kredi kartınız kaybolursa kayıp ve çalıntı kart bildirimi yapmanız gerekir. Kartınızı yada cüzdanınızı bir yerde unutmuş olmanız, kartı çaldırmanız yada kartınızı herhangi bir sebeple bulamıyor iseniz hepsi aynı kapıya çıkar ve kart başkasının eline geçebilir. Bu durumda bankanızı arayarak isminizi vererek sahip olduğunuz kredi kartı ya da banka kartını iptal ettirmelisiniz. Banka, anında kartınızı bloke eder. Ardından ise yeni bir kart numarası belirleyerek yeni kartınızı hazırlar. Ardından kısa bir süre sonra yeni kartınız farklı kart numarası ile birlikte evinize yada kayıtlı olan adrese gelir.

KREDİ KARTIM KAYBOLDU YENİSİ NE ZAMAN GELİR?

Kart çalındıktan sonra yada kaybolduktan sonra kartınıza kavuşmak kısa bir zaman alacaktır. Bu süre zarfında kredi kartınızdan mecburen mahrum kalırsınız ve alışveriş yapamazsınız. Tabi aynı bankada bağlı başka bir kartınız varsa bankamatikler üzerinden işlem yapabilirsiniz. Yeni kredi kartı ne zaman gelir diye soracak olursanız banka bunun için 2 haftalık bir süre belirlemektedir. 10-15 Gün arasında mutlaka kredi kartınız evinize postalanır. Daha uzun süre kartınız size ulaşmadıysa bir problem olmuş olabilir ve bu sebeple banka ile irtibat kurarak kartın nerede olduğunu veya son durumu hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Kayıp ve Çalıntı Kart Bildirimi Nasıl Yapılır?

Doğrudan vakit kaybetmeden telefon ile bankayı arayın. Farklı yollardan banka ile irtibat kurmanız zaman alacaktır. O sebeple direkt olarak telefon ile arayarak 5 dakika içerisinde kartınızı bloke ettirin. Farklı kanallar (internet, cep bankacılığı, şube) zaman kaybı olacaktır ve kayıp kartlarda zaman çok değerlidir.

KART NUMARASININ ÇALINMASINA DİKKAT
Banka kartları sadece fiziki olarak çalınmaz. İnternette güvensiz sitelerden alışveriş yapılması, kart numaralarınızın da çalınmasına sebep olabilir. Bu tip durumları yaşamamak için internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde sanal kart kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Eğer sanal kart hakkında detaylı bilgiye sahip değilseniz Sanal Kart Nedir başlıklı sayfaya geçiş yaparak bu önemli bilgiye ulaşabilirsiniz. Böylece kredi kartı numaranız her zaman güvende olur.

BİR CEVAP BIRAK