Ana sayfa Kredi Kartı Kredi Kartları ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey !

Kredi Kartları ile İlgili Merak Ettiğiniz Her Şey !

1365
0
PAYLAŞ

Sanıyoruz ki günümüzde kredi kartı kullanmayan insan sayısı oldukça azdır. Kredi kartı öyle bir şey ki yeri geliyor kurtarıcımız oluyor yeri geliyor pişmanlık. Belli bir limit sınırında kredi kartından alışveriş yapabiliyorsunuz. Yaptığınız her alışveriş sizin bir dönem sonraki borcunuz oluyor. Limitiniz var ve harcama yaptınız. Bir sonraki ay ödeme yapmanız gerekiyor. Kredi kartı kullanırken limit aşmamaya ve ödeme planınıza dikkat etmelisiniz. Kredi kartını bir borçlanma aracı değil ödeme aracı olarak düşünerek kazancınızdan fazlasını harcamamanız sizin yararınıza olacaktır. Kredi kartına dair merak ettiğiniz her şeyi sizler için derledik.

Hangi Bankalar Kredi Kartı Veriyor ?

İstisnasız her banka kredi kartı veriyor. Fakat her banka herkese kredi kartı vermiyor. Öncelikle bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunlardan ana kural 18 yaş sınırı. Biliyorsunuz Türkiye’de 18 yaşına gelmeden kimse reşit sayılmıyor. Kredi kartı almanız için öncelikle reşit olmanız gerekiyor. Diğer önemli şartlardan biri de kredi notunuz. Kredi kartı alacaksınız bankalar artık kredi notunuza bakıyor. Bu notunuz düşükse bankalar size kredi kartı vermiyor. Kredi notunuz, daha önceki ödemeleriniz, geliriniz gibi faktörlere dayanıyor. Kredi notunuz düşükse ve kredi kartı almak istiyorsanız bir şartı daha yerine getirmeniz gerekiyor. O şartta sigortalı bir çalışan olmak. Sigortalı bir çalışsanız götüreceğiniz maaş bordronuzla birlikte kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Peki Kredi Kartı Geldikten Sonra ?

Kredi kartınız eğer onaylanırsa başvuru yaptıktan sonra en geç 15 gün içinde elinize ulaşıyor. Onaylandığı takdirde, bir zarf içinde gelen kredi kartı şifreniz ilk olarak 6 haneli olacak. Bu 6 haneli şifreyi daha sonra değiştirmeniz gerekiyor. Bazı bankalarda bunu telefonla yapmanız mümkün. Müşteri temsilcisini arayarak kredi kartı şifrenizi yeniden belirleyebilirsiniz. Ama müşteri temsilcisi yerine kendiniz yapmaya karar verdiyseniz ATM’lerden de yeni şifrenizi belirleyebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur ?

Hayat bu, yeri gelir bazen borçlarımızı ödemekte zorluk yaşayabiliriz. Buna kredi kartı borcumuz da dahil. Kredi kartı borcunu ödemediğimiz durumlarda bahsettiğimiz kredi notumuz düşüyor. Başka bir bankaya kredi kartı başvurusu yaptığınız zaman onaylanması biraz zor oluyor. Bunun için kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz gerekiyor. Eğer dönem borcunu toplu ödeyemezseniz bile asgari ücret tutarınızı ödemeniz sizin için iyi olacaktır.

 

BİR CEVAP BIRAK