Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi Notu Kaç Olmalı?

1352
0
PAYLAŞ

Konut, ihtiyaç veya taşıt kredisi kullanabilmek için kredi notum kaç olmalı? Eğer bir kredi talebiniz olacaksa kredi notunuz önemlidir. Kredi notu düşük olanlar kredi kullanamaz. Kredi kullanabilmek için mutlaka kredi notunuzun geçerli puanda olması gerekmektedir. Daha önce hiç kredi çekmediyseniz ve ilk kez başvuru talebiniz olacaksa kredi notunuzu bilmemeniz normaldir. Kredi notu, bankaların birliktelik kurarak oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. (KKB) tarafından verilir. KKB, marka olarak hayatımıza giren Findeks ile bizlere bu hizmeti sağlar. Hesaplamalar, kişilerin kredi ve ödeme geçmişine ilişkin bilgiler ışığında yapılır. Eğer kredi kartı ve fatura ödemelerinizi aksatmadan zamanında tam olarak yaptıysanız ya da yaparsanız kredi notunuz her daim yüksek olur. Fakat ödemelerinizde aksaklıklar yaşanıyorsa ve düzensizlikler meydana gelmişse bu kredi notunuza olumsuz yansır.

KREDİ NOTUM KAÇ OLMALI?

Findeks tarafından bizlere sunulmuş olan kredi notu bilgisi 1 ile 1900 arasında bir puanlama sistemini içerir. Yani kredi notları 1 ile 1900 arasında yer alır. 1-1900 Arasında belirlenmiş olan sınırlar vardır. Bu sınıflandırma, sizin kredi notunuzun genel durumunu ve risk derecesini gösterir. Düşük olarak sınıflandırılan kredi notları kredi almak için sıkıntı yaratırken, yüksek kredi notuna sahip kişiler daha kolay kredi alabilmektedir.

Yukarıdaki tablo aslında aradığınız soruya yanıt niteliğindedir. 5 Farklı sınıflandırma barındıran kredi notu için 1-699 Arasında yer alanların kredi alması düşük ihtimaldir. 0-699 arasındaki not, en düşük nottur. Eğer bankaya kredi talebinde bulunursanız yüksek ihtimalle krediniz onaylanmayacaktır. Fakat bu not, kredi başvurusunda bulunmanıza engel değildir ve kesin alamayacağınız anlamına gelmez. Kredi vermek, bankaların insiyatifi altındadır. Eğer kredi başvuru şartlarını yerine getiriyorsanız kredi alma imkanınız vardır. Orta riskli grup 700-1099 arasındaki kredi notuna sahip olan kesim, tamamen kredi çekmenizin banka insiyatifinde olan bir nottur. Eğer gerekli teminatlar ve gereklilikleri yerine getiriyorsanız banka muhtemelen krediniz için onay verecektir. Az riskli, iyi ve çok iyi kredi notuna sahipseniz kredi almanıza bir engel yoktur.

Bankaya kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi notunuzu merak ediyorsanız ve öğrenmek istiyorsanız kredi notu öğrenme sayfasından kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

KREDİ NOTUNU DÜŞÜREN VE YÜKSELTEN SEBEPLER

Kolay bir soru olmasına rağmen bu konuda fazlaca bilgi kirliliği yer alır. Kısaca değinmek gerekirse, kredi notunuzun düşme sebebi, kredi kartı ve fatura ödemelerinizin düzensiz gerçekleşmesidir. Kredi kartınızın devamlı asgari tutarını ödüyorsanız veya borcunuzu ödeme konusunda aksaklıklar yaşanıyorsa bu durum kredi notunuza olumsuz yansır. İsminize düzenlenmiş çeşitli faturalar da yine etkilidir. Daha önce kullanmış olduğunuz veya aktif ödemekte olduğunuz kredi ödemeleri de yine kredi notu değerlendirmesinde etkilidir. Kredi notunuz düşmüşse bunu yükseltmenin tek yolu, yine aynı kanallardır. Yani kredi kartı ve faturalarınızı düzenli ödemeye başlarsanız zamanla notunuz yükselir. Sadece 1-2 ödeme ile notunuz birden yükselmeyecektir. Düzen ve istikrar önemlidir. Notun yükselmesi biraz zaman almaktadır.

BİR CEVAP BIRAK