Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

1309
0
PAYLAŞ

Çeşitli maddi ihtiyaçlar duyduğunuz zaman kredi talebinde bulunmak isteyebilirsiniz ve bu durum karşısında kredi notunuz kredi almaya müsait değilse kredi notu yükseltme teknikleri aramaya başlayabilirsiniz. Bankalar, kredi notu düşük olan müşterilere kredi vermek istemezler. Sebebi ise, kredi notu düşük olan kişilerin ödemelerinde sıkıntılar meydana gelmesidir. Haliyle banka, kredi vereceği kişiden ödemeleri düzenli alamayacağını düşünür ve kredi vermeye sıcak bakmaz. Kredi notu değişken bir değer olduğu için banka kredi vermediği kişiye sonraki taleplerinde olumlu yanıt verebilir. Bunun için ise izlenmesi gereken yol kredi puanını arttırma yöntemidir. Eğer bu yönde bir çalışma olmazsa kredi notu düşük kalır ve banka taleplere olumsuz yanıt vermeye devam eder.

KREDİ NOTU YÜKSELTME

Kredi notunuzun düşük olduğunun farkındasınız ve çözüm noktasında ne yapacağınızı bilmiyorsunuz fakat en kısa zaman içerisinde kredi notu nasıl yükselir? sorusuna yanıt arıyorsunuz. Çözüm noktasında ihtiyacınız olan en önemli faktör, maddi açıdan gerçekten iyi durumda olduğunuzu banka işlemlerine yansıtmanızdır. Nasıl mı? Banka ile olan ilişkileriniz yani işlemlerinizde ödemeler aksamamalı ve düzenli olmalıdır. Örneğin kredi kartı kullanıyorsanız ödemeleri tam ve zamanını geçirmeden yapmalısınız. Aktif olarak ödemekte olduğunuz bir kredi varsa yine kredinin ödeme gününü geçirmeden bankaya kredi ödemesini yapmanız gerekir. Kredi notunuzun geçmişte düşüş yaşamasının sebebi, bahsettiğimiz bu ödemelerin düzensiz şekilde yapılmasıdır. Ödemeleri rutin şekilde düzene koyduğunuz taktirde bu kez yukarı yönde değişimler yaşanmaya başlayacaktır.

Kredi notunu yükseltecek durumlardan biri de düzenli ödemelerin yanı sıra var olan aktif borçların ödenmesi. Eğer birikmiş borçlarınız varsa bu borçları kapatmanız gerekir. Bankalara borçlu olmanız, kredi notunuzu her daim olumsuz etkiler ve kredi puanının yükselişini engelleyici bir unsur olarak durur.

Kredi Notunu Hızlı Yükseltmenin Yolu Var mı?
Eminiz ki kredi notunun yükselmesi için yapmaya başladığınız çalışmalar hızlı şekilde meyve versin isteyeceksiniz. Fakat bu süreç isteseniz de istemeseniz de zamana yayılmaktadır. En hızlı şekilde kredi notunuzun yükselmesi için güzel bir önerimiz var. Eğer bir kredi kartına sahip değilseniz bir kredi kartı edinin ve o kredi kartını aktif şekilde üst limitlerde kullanın. Tabi edinmiş olacağınız kredi kartının limiti çok uç noktada olmasın. Düşük limitli bir kredi kartı fazlasıyla sizin kredi notunuzda olumlu yansımalar oluşmasına fayda sağlayacaktır.

Ve son olarak kredi notunuz kredi kullanabilecek seviyedeyse fakat sizin amacınız kredi notunu biraz daha üst seviyeye çekmekse, düşük miktarlı krediler kullanabilirsiniz. 5-10 Bin TL düzeyinde ihtiyaç kredileri çekip kısa vadelerle düzenli şekilde ödemelerde bulunmak, kredi notunuza olumlu katkı sağlar.

Kredi Notum Ne Zaman Düzelir?
Tüm bu söylediklerimizi gerçekleştirdikten sonra veya öncesinde merak ettiğiniz ana detay mutlaka ne kadar sürede kredi notum düzelir sorusu. Bu soruya yanıt bulmak istiyorsanız daha önce hazırlamış olduğumuz Kredi notu ne kadar sürede güncellenir? konumuza bakmanızı tavsiye ederiz. Geçmiş yıllarda daha uzun sürede güncellenen kredi notları, artık daha kısa süreler içerisinde güncellenmektedir.

Tüm bu yazdıklarımıza ek olarak, kredi notunu belirleyen, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulmuş ve kredi notunu kişilere aktaran kuruluş olan Findeks, kredi notu nasıl yükseltilir sorusuna Youtube kanalı üzerinden de yanıt vermiştir. İzleyerek kredi puanınızın nasıl yükselebileceğine dair ilk ağızdan bilgilere de sahip olmanız mümkün.

5 MADDE İLE KREDİ NOTUNUZU YÜKSELTİN!
1- Kredi ve kredi kartı ödemelerinizi düzenli gerçekleştirin.
2- Kredi ve kredi kartı ödemelerinde asgari tutar değil tam tutarı ödeyin.
3- Kredi kartınız varsa aktif şekilde kullanın ve ödemelerini zamanında gerçekleştirin.
4- Kredi kartınız yoksa yeni düşük limitli kredi kartı edinin ve aktif olarak kullanın.
5- Kredi notunuz kredi almaya yetiyorsa düşük miktarlı krediler kullanın.

Kredi puanınızın kaç olduğunu merak ediyorsanız kredi notu sorgulama sayfasına geçiş yaparak detaylı bilgi edinebilir ve sorgulama gerçekleştirebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK