Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yenilenir ve Güncellenir?

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yenilenir ve Güncellenir?

1412
0
PAYLAŞ

Bankalar ile ilişkilerinizi düzelterek kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız bazı aşamalardan geçtiğinizi bilmelisiniz. Eğer doğru hamlelerle kredi notunun yükselmesi yönünde çaba gösteriyorsanız ne kadar sürede kredi notunuzun güncelleneceğini merak edebilirsiniz. Bilindiği üzere banka ödemelerinizin düzenli olmaması, yeterli miktarlarda ödeme yapılmaması gibi sebeplerden dolayı kişilerin kredi notu düşüş gösterir. Kredi notu, kısa sürede kolay düşüş gösterir fakat yükseltmek istediğinizde hızlı tepkime vermeyebilir. Bu durum karşısında bankaların kredi hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Eğer kredi notunu yükseltmek için doğru hamleler yaptıysanız kredi notunun güncellenmesi ne kadar sürede oluyor merak edebilirsiniz. Biz de bu yazımızda kredi notunun değişim göstermesi ne kadar zaman aralığında olmakta ve kredi notu ne zaman yükselir gibi soruların yanıtını sizlere aktaracağız.

KREDİ NOTU NE KADAR SÜREDE GÜNCELLENİR?

Kredi notu aylık mı güncellenir yoksa yıllık mı? Aylıksa ayın hangi gününde güncellenir? Bu konuda internet üzerinde bilgi kirliliğine sebebiyet verebilecek konular olduğunu söylemek gerekir. Kredi notunun güncellenmesine ilişkin bilmeniz gereken ilk detay, hizmet aldığınız ve kredi notunuzun etkilendiği kuruluş yada bankanın yaptığınız ödeme veya işlemleri Kredi Kayıt Bürosu kısaca KBB’ye bildiriyor olmasıdır. Siz bankaya ödeme yaptığınızda yada yapmadığınızda banka sizin için kredi notu düzenlemez. İlgili birim olan Kredi Kayıt Bürosu’na bildirim yapar. KBB ise bildirimler eşliğinde sizin kredi notunuzu belirler. Bu çerçeveden bakıldığı zaman, bankanın Kredi Kayıt Bürosu’na ne zaman bildirim yaptığı önemli rol oynuyor. Eğer bildirimler erken ve hızlı şekilde yapılıyorsa kredi notunuzdaki değişimler aylık bazda olabilir. Eğer bildirimler geç yapılırsa aylık süreçlerde notunuzda değişimleri hemen göremeyebilirsiniz.

KREDİ NOTUNDAKİ DEĞİŞİM SÜRECİ
Kredi notunun güncellenmesi ve yenilenmesine ilişkin süreç, bildirime bağlı olarak değişmekle birlikte 1-2 Ay içerisinde gerçekleşir. En erken bir ay sonra kredi notunda değişim görebilirsiniz fakat bu oldukça iyimser bir yaklaşım olur diyebiliriz. Genellikle değişimler aylık bazda olsa da, kişilerin yeni kredi notunu görüntüleyebilmesi 45 gün ya da 2 aylık süreçlerde yaşanmaktadır. Bu sebeple sorgulamalarınızı kısa aralıklarla değil, belirtilen süreler dahilinde yapmanız önerilir. Örneğin ayda bir kez sorgulama yapabilirsiniz. Eğer bir ay sonrasında yeni kredi notunuz yansımamışsa 15 günlük aralar ile yeniden sorgulama yapabilirsiniz.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLİR?
Kredi notunuz geçmiş dönemde ciddi şekilde düşüş gösterdiyse yeniden toparlamak için yapmanız gerekenler oldukça kolay işlemlerdir. Yeter ki maddi açıdan bir probleminiz olmasın. Kredi notunuzun sekteye uğramasının sebebi yapılan düzensiz ödemeler. Mutlaka bankalara yeterli ödemeleri gerçekleştiremediğiniz için kredi notunuz olumsuz etkilenmiştir. Bu durumdan kurtulmak için kredi ödemelerinizi düzene bindirmektir. Fakat bu ödemeler minimum yada asgari tutarlar eşliğinde olmamalı. Mümkünse ödemelerinizi tam şekilde gerçekleştirin. Bankalar üzerinden çeşitli faturalar ödeyin veya talimatlar verin. Kredi kartınız varsa yoğun şekilde kullanın ve ekstre zamanı geldiğinde ödemelerini zamanında ve tam olacak şekilde yapın. Kredi kartınız yoksa edinerek kredi notunun daha hızlı yükselmesini sağlayabilirsiniz. Tabi yeni edindiğiniz kredi kartını aktif şekilde kullanırsanız geçerli olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK