Ana sayfa Kredi Notu Kredi Notum Yok – Kredi Notum 0 Görünüyor!

Kredi Notum Yok – Kredi Notum 0 Görünüyor!

1219
0
PAYLAŞ

Kredi notunuzu sorguladığınızda karşınızdaki ekran size kredi notunuz 0 diyorsa ve kredi notunuz yok demektir. Bu durumda kredi notum yok problemine çözüm arıyor olabilirsiniz. Öncelikli olarak belirtmemiz gerekir ki kredi notunuzun 0 olması, kredi alamayacağınız ya da kredi notunuzun kötü olduğu anlamına gelmez. Eğer bilmiyorsanız hatırlatmak gerekirse kredi notu 1 ile 1900 arasında rakamlardan oluşur. 0 rakamı ise herhangi bir kredi notunu ifade etmez. Kredi notu 0 görünüyor ise henüz kredi notunuz oluşmamış demektir. Bu durum sizin kredi notu açısından bankaların gözünde nötr bir durum oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yani ne iyi ne de kötü bir durumu ifade eder.

Kredi Notunun 0 Olmasının Anlamı Nedir?
Neden kredi notum yok ya da 0 diye düşünüyor olabilirsiniz. Bunun banka tarafından haklı gerekçeleri vardır. Banka, kişilerin kredilerine ilişkin bilgileri alamadığı, göremediği zaman böyle bir durum oluşur. Bunun sebebi ise sizin uzun bir süredir herhangi bir kredi kullanmamış olmanız sebep olabilir. Eğer kredi kartınız yoksa, ödemekte olduğunuz ya da son yıllarda çektiğiniz bir kredi yoksa bankalar ile herhangi bir ilişkide olduğunuzu söylemek zor. Hal böyle olunca bankanın sizin kredi notunuzu belirlemesi için hiç bir veri olmayacaktır. Bu durumda kredi notunuz 0 görünür.

Kredi Notunun 0 Olması Kredi Çekmeye Engel mi?
Kredi notu 0 olanlar kredi kullanabilirler fakat bankaya çeşitli teminatlar sunmanız gerekir. En başta da bir maaş bordrosu veya gelir belgesi. Bu durumda bankanın size olan güveni artacak ve kredi vermekte kolaylık sağlayacaktır. Tabi teminat olarak çeşitli mal varlıklarınızı ipotek altına sokarak da bankaya bir nevi güvence vermeniz mümkündür. Kısacası kredi notu olmayanlar bu duruma üzülmesin. Düzenli bir geliriniz varsa ve krediyi ödeyecek gücünüzün olduğunu bankaya kanıtlayabilirseniz kredi çekmenizde hiçbir engel olmayacaktır.

Kredi Notunun Oluşması İçin Ne Yapmalı?

Aslında çözüm oldukça basit. Banka ile daha sık çalışmak, kredi notunuzu doğrudan yükseltecek en önemli kriterdir. İlk tavsiye edeceğimiz, hemen bir kredi kartı edinmek ve kredi kartını yoğun şekilde kullanarak, ekstrelerini zamanında ödemek. Hızlı bir kredi notu yükselişi hedefliyorsanız, tüm alışverişlerinizi kredi kartı ile yapmaya çalışın ve limitleri en üst düzeyde kullanın. Ardından ödeme günlerini aksatmadan gününde ödeyerek bankaya ödeme gücünüzü gösterin. Bir diğer tavsiye ise banka hesaplarınız üzerinden fatura ödemelerinizi yaptırın. Otomatik ödeme talimatları verin ve hesabınızdan otomatik ödemeler yapılsın. Ve son olarak bankadan kredi kullanarak, kullandığınız kredinin ödemelerini gününde yaparak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

KREDİ NOTUNU ETKİLEYEN FAKTÖRLER
Kredi notu oldukça değişkendir. Sizin ödemelerinizle doğru orantıda değişiklikler gösterir. Kontrol ettiğinizde her zaman aynı rakamı göremeyebilirsiniz. Notunuz düştüğünde ya da yükseldiğinde nelerin sebep olduğunu merak edebilirsiniz. Daha da önemlisi hangi durum kredi notunu ne kadar etkiler diye düşünebilirsiniz. İşte Findeks kredi notunu etkileyen durumlar.

1-Kredi kartı ve kredi ödemeleri: Yüzde 35
2-Aktif krediler ve kredi kartlarının borç hanesi: Yüzde 35
3-Yeni kullanılan krediler: Yüzde 11
4-Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğu: Yüzde 10
5-Diğer etken durumlar: Yüzde 9

BİR CEVAP BIRAK