Ana sayfa Kredi Kredi Red Nedeni 09 Ne Demek? Kredim Neden Reddedildi?

Kredi Red Nedeni 09 Ne Demek? Kredim Neden Reddedildi?

1203
0
PAYLAŞ

Kredi red nedeni 09 ne demek? 09 Kodu kredi red nedeni ne anlama geliyor? Kredi başvurusunda bulunanların reddedilmeleri çeşitli sebeplerden olurken, bu sebepler arasında yer alan sebeplerden biri de 09 kod ismine sahip nedendir. Kredi başvurularına olumsuz yanıt veren bankalar genellikle red nedenini belirlemiş oldukları numara kodları ile müşterilerine bildirir. Bu kodların her biri farklıdır ve her farklı kod farklı bir sebebi işaret eder. Bu yazımızda ise “9” numaralı red nedeninin ayrıntılarını öğrenecek ve red nedeni 09‘dan nasıl kurtularak kredi alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Kredi Red Nedeni 09 Ne Anlama Geliyor?

Bankaya kredi için başvuruda bulunduğunuz zaman banka size SMS ya da çeşitli diğer yollardan onay verilmediğine dair bir bildirim göndermişse ve bu red mesajında 09 koda sahip neden belirtilmişse, kredi notunuz düşük demektir. Bankalar, kredi red nedeni 09’u kredi notunun yetersizliği ile ilişkilendirmiştir. Bu durumda kredi notunuz düşük demektir ve çekmek istediğiniz miktardaki krediyi kullanmaya bankalar izin vermez. Kredi notunuzu bilmiyorsanız ve merak ediyorsanız Ücretsiz kredi notu nasıl öğrenilir? sayfasına geçiş yaparak bilgi edinebilirsiniz. Kredi kullanabilmek için kredi notu yüksek olmalı veya yeterlilik sağlamalıdır. Kredi notunun düşük olmasını etkileyen faktörler, kredi ya da kredi kartı ödemelerinizdeki düzensizliklerdir. Eğer geçmişteki ödemelerinizi düzenli şekilde yapmışsanız kredi notunuzun düşük olma ihtimali yoktur. Peki kredi notunuz düşük ve red nedeni 09 ile kredinize onay çıkmadı. Bu durumda ne yapmalısınız?

Kredi Red Nedeni 09’dan Nasıl Kurtulurum?

Sorunun yanıtı aslında oldukça basit fakat düşürmenin ciddi bir zaman aldığını belirtmemiz gerekir. Red nedeni 9’dan kurtulmanız için kredi notunuzu yükseltmeniz gerekir. Bunu yapmak için ise ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekir. Örneğin kredi kartı kullanıyorsanız ekstre kesim tarihi ile birlikte hemen ödemenizi gerçekleştirin. Minimum tutar yerine kredi kartı hesap özetinin tamamını ödemeye özen gösterin. Asla ödeme gününü geçirmeyin. Aktif olarak ödediğiniz krediniz varsa (konut/ihtiyaç/taşıt kredileri gibi) ödemelerini kesinlikle aksatmayın.

Bizim size ise bu süreci hızlandırma adına bir önerimiz daha var. Kredi gündem farkı ile kredi notunuzu daha hızlı şekilde yükselteceksiniz. Eğer kredi kartınız yoksa hemen bir kredi kartı edinin ve o kredi kartını aktif şekilde kullanmaya başlayın. Örneğin limiti 800 lira olduğunu varsayalım. Tüm alışverişlerinizi o kredi kartı ile yapın ve ödemesini zamanında gerçekleştirin. Kredi kartı kullanımı bu süreci hızlandıracaktır. Eğer aktif olarak kullandığınız kartlar varsa onları da daha aktif şekilde kullanarak ödemelerini zamanında yapmaya özen gösterin. Bu yöntemler neticesinde kredi notunuz en hızlı şekilde yükselecektir. Yine de çok kısa sürede mucizeler beklemeyin. Kredi notu yükselişi biraz yavaş ilerlemektedir. Fakat gerekli uyarıları dikkate alırsanız olabilecek en hızlı şekilde kredi notunuz yükselecektir.

BİR CEVAP BIRAK