Ana sayfa Kredi Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

1353
0
PAYLAŞ

Bankalara yapılan ödemelerde herhangi bir gecikme söz konusu olduğunda kredi siciliniz için olumsuz sonuçlara yol açmış olursunuz. Bu sebeple ödemeleri zamanında yapmakta fayda var. Fakat bazen işler umduğumuz gibi gitmeyebiliyor ve ödemelerimizi gecikmeye sokabiliyoruz. Bu durumda kredi sicilimizin bozulmasına yol açıyor. Peki kredi sicili kötü olduğu zaman düzeltilebilir mi? Nasıl düzeltilir?

Kredi başvurusu yapmadan önce  dikkat edilmesi gerekenleri sıralarken kredi sicilinizi bozmamak ve kredi ihtiyacınızı karşılamak en büyük amaçlarımızın başında geliyor. Kredi miktarını doğru belirlerseniz ihtiyacınızı giderirsiniz, vadeyi ve aylık ödemeleri belirlerseniz krediyi geri öderken rahat bir ödeme süreci yaşar ve gecikmeye düşmezsiniz. Gecikmeye düşmemek de sizin hem kredi notunuzun yüksek olmasını sağlar hem de kredi sicilinizi korumuş olursunuz. 

Kredi Notu ile Kredi Sicilinin Farkı Nedir?

Kredi sicili, kredi notundan farklı olarak bankalarla yaşadığınız tüm ilişkileri içeren bir rapordur. Yani kredi sicil raporunuzda sizin bir banka ile olan tüm kredileriniz, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabı limitiniz ve kredi kartlarınızın limitleri yer alır. Bunlara ek olarak kredi limitlerinizi ne kadar kullandığınız, kredi kartlarınızı ve kredi borçlarınızı hangi aralıklarla ödediniz, gecikmeye düştünüz mü, en fazla kaç ay gecikmeye düştünüz ve şu an ne kadar borçlusunuz gibi çok sayıda bilgi yer alır. Yani kredi notuna oranla daha detaylı bir raporla karşı karşıyasınız. Kredi sicilinde kara listeye girdiyseniz; 3 ay boyunca kredi taksitini ödememiş ve banka tarafından yasal takip sürecine girmişsiniz demektir.

Kredi Sicilinde Kara Listeye Düşmemeniz İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Bundan kaçınmak için öncelikle kredi borçlanmasını yaparken ödemeleri dikkate alarak kredi başvurusu yapmanız gerekiyor.
 • İlk aşamayı geçtiyseniz bankalarla olan ilişkinizi biraz daha sıkı tutmalısınız.
 • Tüm yapılandırma fırsatlarından yararlanmalısınız.
 • Eğer borcun tamamını ödeyemiyorsanız en erken tarihli kredi borç taksitini ödeyerek gecikme gün sayınızı azaltmalısınız.
 • Eğer kredi kartı kullanıyorsanız ekstrenin asgari ödeme kısmını ödeyerek de gecikmeden kurtulabilirsiniz.
 • Banka sicili eğer olumsuz bir geçmişe sahipse 5 yıl boyunca kredi sicilinizin silinmesini beklemeniz ve bu sırada bankalarla yeni yasal takip süreçleri yaşamamanız gerekiyor.
 • Bunu takip eden süreçte de borçlarınızı zamanında ödeyerek kredi notunu yükseltmeniz gerekiyor.

Kredi Sicilini Temizleme

 • Borçlarınızdan kurtulmak için bankaların uygun yapılandırma seçeneklerini mutlaka değerlendirin.
 • Borç transferi ve refinansman kredileri de yine bu süreçlerden önce kullanabileceğiniz banka ürünleri.
 • Kredi sicilinizin bozulmasıyla birlikte kredi çekmeniz zorlaşacağından dolayı, 90 günlük süreyi ve bazen 90 gün sonrası banka avukatlarıyla olan süreci faydalı kullanın.
 • Borcu taksit taksit düşünün ve ilk önce ödemeniz gereken borcu ilk önce ödeyin ve gecikmeden kendinizi kurtatın.
 • Örneğin; Birinci taksit 60 gün gecikmede ikinci taksit de gelmiş 30 gün gecikmede diyelim. 60 gün gecikmede olan da 30 gün gecikmede olan da kredi notunuzun düşmesine sebep olur ama 60 gün olan 90 güne yaklaştığından dolayı siciliniz için tehlike arz eder.  Borcun tamamından ziyade taksit taksit düşünmeye çalışın ve borçlarınızı ödeyerek yasal yükümlülüklerden kurtulun.

BİR CEVAP BIRAK