Ana sayfa Piyasa Kripto Para Kripto Para Fiyatları Dibe Vurdu !

Kripto Para Fiyatları Dibe Vurdu !

1024
0
PAYLAŞ

Kripto para birimleri piyasasında birçok kişi, fiyatların düşeceği beklentisi içerisinde. Ellerinde hali hazırda bulunan değerleri satmasından ötürü dijital varlık ile alım-satım yapan birçok kişi kararsız bkalıyor. BTC/USD değerleri Şubat ayının ilk haftasından bu yana görmediği kadar bir gerileme görerek 18 Mart itibariyle koin başı değeri 7,325 dolara kadar düşmüş bulunmakta. Hatta bu kayıptan etkilenen yalnızca Bitcoin değil, bütün dijital varlıklar bundan etkilenmiş durumda. Kripto para birimlerinin genel olarak piyasa değerlerine bakıldığında bu düşüş ciddi anlamda göze çarpmakta. Sebebi ise, toplam piyasa değerleri 285 milyar dolara kadar gerilemiş durumda.

Daha Ne Kadar Düşebilir?

Piyasada var olan her bir kripto para birimin değerinde bu hafta görülen %50-60‘lık gerileme, dijital varlıkların en düşük seviyeleri görerek yeni rekorlar kırmasına neden sebebiyet verdi. Coinmarketcap sitesinde bulunan ilk 100 koin %4-25 arasında değer kaybetti. Yalnızca istikrarı tartışmaya açık olsa da Tether bundan pek etkilenmemiş gibi gözükmekte. BTC’nin ticaret hacmi ise 16 Mart‘ta fiyatların 8,600 dolara ulaşmasıyla bu hafta sonunda kendini biraz daha toparlamış oldu. BTC için son günlerde piyasadaki ticaret hacmi oranı 4-7 milyar dolar arasında seyretmekteydi. Hacim açısından bakıldığında rakamlar kesinlikle geçtiğimiz Aralık ayına göre düşüş göstermekte fakat analizciler şunu da göz önünde bulundurmalıdır ki, koin başına düşen fiyatlar neredeyse yarılanmış durumda.

Teknik Göstergeler

Haftalık, günlük ve 4 saatlik grafiklere bakacak olursak, BTC/USD piyasasının hala belirsizliğini korumakla beraber bir düşüş içerisinde olduğu söyleyebiliriz. Kısa dönemde yapılan 100 basit hareketli ortalamanın uzun dönem 200 SMA’e göre daha yüksek olduğunu görmekteyiz ve bu da bize aşağı yönlü bir hareket olabileceği hissi vermekte. 9 ay sonra bir ilk olarak BTC/USD değerlerinin 50-Günlük hareketli ortalama (MA)’sının yaşadığı büyük düşüş ile 200-Günlük hareketli ortalama değerine oldukça yaklaştığını görmekteyiz. Hareketli ortalama yakınsama ıraksama göstergesi (MACd) ise -333 civarlarında seyretmekte ve RSI ile Stokastik salınım ise aşağı doğru bir yön izlemekte, bu da fiyatların da yüksek ihtimalle onları izleyeceği anlamına gelmekte. Birçok ticaret ile uğraşan kişi ise “Çifte dip” görebileceğimizi düşünmekte. Bu da, BTC’nin fiyatındaki hareketlenmenin tersine dönüp yükselmesinden önce 5,900$ seviyelerine kadar ulaşacağı anlamına gelmekte. Diğerleri ise bunun olmayacağına ve BTC’nin yalnızca 7,200$ (78.6’lık Fibonacci düzelmesi ile) değerini göreceği ve sonrasında piyasadaki tutumun değişeceğine inanmakta.

Dibi Görmemiz Yakın Ama Tam Olarak Hangi Noktada Göreceğimiz Belirsiz !

Çoğu yatırımcı BTC hakkında çılgın ve abartı tahminlerde bulunmakta, -ki bu yatırımcıların bazıları 2000 doları göreceğini bile iddia ediyor. Birçoğu ise yeni bir düşüş döneminde takılı kaldığımızı ve 2014‘te yaşanan düşüş kadar uzun süreceğine inanıyor. Yatırımcılar arasındaki en büyük ve ciddi sorun ise herhangi bir yükseliş ve düşüş göstergesinin net olarak  belli olmaması ve buna bağlı olarak sonuçlanan belirsizlik. Bu spekülasyonların bir çoğu küresel düzenleyicileri ve yaklaşmakta olan G20 zirvesini takip ediyor. Diğerleri ise tekrardan yükselişe geçişin çok yakında başlayacağını ve fiyatın Şubat ayı içerisinde 6000 dolardan aşağı düşmeyeceğini düşünüyor.

BİR CEVAP BIRAK