Ana sayfa Piyasa Kripto Para Kripto Para Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kripto Para Hakkında Bilmeniz Gerekenler

2029
0
PAYLAŞ

Kripto Paranın Başlangıcı

İlk Kripto para olan Bitcoin’in arkasındaki isim, Satoshi Nakamoto. 2009’da yazılımı başlattı. 2010 sonlarında Gavin Andersen adındaki bilim insanı üzerindeki kontrolü ve Anderson’un önerileriyle Kripto Para mükemmeli yakaladı. Bu bilim adamı, Bitcoin için “Altından daha iyi altın” dedi.
Nakamoto’nun 1,1 Milyar dolara eş değer Bitcoin’e sahip olduğu düşünülüyor. Fakat ismi büyük ihtimalle sahte. Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği bilinmemektedir.
Bu ilk kripto paranın arkasında Samsung, Toshiba, Nakamichi ve Motorolanın olduğu söylenmektedir. Fakat bununla ilgili bir doğrulama bulunmamıştır. Modern dünyanın bir gizemi haline gelmiştir. Bazı insanlar ise Kripto Paranın mucidinin gerçekte Elon Musk olduğunu iddia etmiştir. Biraz araştırsak Mark Zuckerberg bile çıkabilir bence.

Ayrıca sanal paraların tarihi ile ilgili detaylı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Nasıl Kullanılmalıdır

Her Kripto paranın üretimi sınırlıdır. Mesela bitcoin miktarı 21 milyon adet ile sınırlandırılmıştır. Bitcoin’in üretimi, değer kaybı olmadığından emin olacak şekilde, her 4 yılda bir üretimin yarıya ineceği şekilde ayarlanmıştır. Yazının devamında Kripto Para Nasıl Kullanılmalıdır sorusunun yanıtını bulacaksınız.
Bu şu anlama geliyor:
Bitcoin’in üretimi 2140 yılında sona erecek ve üretim sürecindeki madenciler artık yeni kripto para kazanamayacaklar. Bugünden baktığımızda, bitişe daha yüz yıldan fazla zaman varken, üretilen Bitcoin’in %84’ü kullanılmamış bir şekilde öylece orada durmaktadır. Ve yine bir çok gizli milyoner bulunmaktadır. Dünya üzerinde bir çok insan yıllar önce bitcoin para birimi ile birçok alışveriş gerçekleştirmiştir. Ve birçoğu kazandığı bitcoinlerinin nere olduğunu bilmemektedir. İyi düşünün belki sizde gizli bir milyonersinizdir.

Kripto Paranın Değeri

Elle tutulur hiçbir şey olmaması nedeniyle kripto paranın değeri çözülemez görünmektedir. Ve yeni bir konsept olarak iniş çıkışlar göstermektedir. Ancak genel olarak değerin arttığı gözlenmektedir. Kasım 2011’de, bir düşüş sonrasında ilk kripto para olan bir Kripto paranın değeri (Bitcoin) 2 USD olmuştur. Kasım 2013’te ise bir Bitcoin’in değeri 1.000 USD’ye çıktı ve kısaca değeri bir ons altından daha yüksekti. Bu yüksek değerleriyle, Vancouver Kanada’da ilk Bitcoin ATM’si açıldığındaki güvenlik seviyesini düşünün. Şüphesiz ki kripto paranın son zamanlardaki artışı ile bir çok insan Kripto paranın değeri ile ilgili araştırmalar yapmaya başlamıştır. Yine bir çok insan kripto para meselesine yanlış yönden yaklaşarak yanlış kripto para yatırımı yapmıştır.

Kripto Paranın Yasadışı Kullanımı

Kripto paranın yasadışı kullanımı Kripto paranın sade vatandaş için belki pek göze batmayan, çok güçlü bir yönü daha var;
Tespit edilememesi, izlenememesi ve el konulamaması.
Mesela kötü bir şöhrete sahip olan silkroad internet sitesi, kullanıcıların belirlenmemesi, Kripto paraya el konulamaması ve Kripto paranın takip edilememesi nedeniyle para birimi olarak sadece kripto parayı kullandı. Kullanıcıların anonim (gizli) hizmet sağladı ve parasını kripto para ile kazandı.

Kripto Para ve Çarpıcı İşlemler

Eski bir deyimle “Biriktirmek için speküle etmelisin” ve konu kripto para olunca burada oldukça fasla spekülatör bulabilirsiniz. Bazıları kazanırken bazıları ise kaçınılmaz olarak kaybedecektir. Ünlü İngiliz Gazetesi Guardian, 27 Dolarlık Bitcoin alıp unutan, 4 yıl sonra Bu bitcoinleri ile 886.000 Dolarlık ev alan kişinin hikayesini paylaştığında herkes şaşırmıştı.
2010 Mayıs’ında 2 büyük boy Pizzayı 10.000 bitcoin karşılığında satın alan ve 10.000 Bitcoinin bugünkü değerinin 6 Milyon Dolardan fazla olduğunu öğrenen kişini yerinde olmak ister miydiniz? Şüphesiz ki kripto para bu denli yükselişte iken insanlar neye yatırım yapacağını şaşırmıştır. Düşünün 60.000 dolarınızı bitcoin ile değiştirdiniz. Peki bu kadar hızlı yükselişin bu kadar hızlı bir düşüşü de olmaz mı?

Kripto para ve Deep Web Ağı

Bahsettiğimiz gibi internetin karanlık yüzü olan deepweb ağında silkroad benzeri birçok site bulunmaktadır. Bu sitelerde yasadışı her şey satılmaktadır. Konu yasadışı olunca takip edilemeyen para birimi bitcoin kullanmak zamanla bu işin vazgeçilmezi haline gelmiştir.

Kripto Para İle Alışveriş Yapmak

Bitcoinin Tüm paralarda olduğu gibi, para dediğiniz şey harcanabilir olmalıdır. Tabii ki bu zamanla değişecektir. Bununla birlikte kripto para kullanımı hızla artmaktadır. Kripto Para ile Alışveriş Yapmak adlı konumuzdan hangi firmaların ve hangi kişilerin alışverişinde kripto para kabul ettiğini öğrenebileceksiniz.
Kripto para kabul eden şirketler

Dell Bilgisayarları, Microsoft, Amazon gibi bilinenler dışında bu para birimi ile alışveriş sağlayanlardan en gözde olanı “Virgin Galactic”tir. Yakın gelecekte başlaması muhtemel olan uzaya seyahat ve gezileri kripto paranız ile gerçekleştirebilirsiniz.
Eğer yolculuğunuzu biraz geleneksel tercih ediyorsanız Lamborghini, Kripto para kabul eden ilk otomotiv firmasıdır. Spice Girl grubundan Mel B de şarkıları için Kripto para kabul eden ilk şarkıcıdır.

Kripto Para Üretimi

Kripto para, sınırlı sayıda üretilebilir. Kripto para üretimine “madencilik” denmektedir. Her gün milyonlarca dolar değerinde Kripto para, elektronik olarak üretilmekte ya da değişim (kambiyo) işlemi görmektedir. Her bir tekil kripto para (coin) karmaşık ve güvenli bir algoritma tarafından onaylanmaktadır ve bu onaylama süreci bu iş için özel olarak üretilmiş ve birbirleriyle yarış halinde olan devasa bilgisayar ağları tarafından yapılmaktadır. Bu ağda coin onaylama işlemini ilk yapan bilgisayar bunun karşılı olarak küçük bir miktar kripto para kazanmış olur. İşte yeni kripto paralar sisteme böyle kazandırılır. Bu madencilik işi ciddi bir iş yüküdür. Şuan da dünyadaki kripto para madenciliği bilgisayar ağı, dünyadaki en güçlü 500 bilgisayarın bir araya gelmesinin 250 katından daha güçlüdür.

BİR CEVAP BIRAK