Ana sayfa Piyasa Kripto Para Kripto Paralardan Vergi Almayan Ülkeler

Kripto Paralardan Vergi Almayan Ülkeler

851
0
PAYLAŞ

Giderek artan kripto para ticaretinden dolayı hükümetler, vatandaşlarının kripto para gelirlerine vergiler yoluyla tabir-i caizse göz dikmiş durumda. Fakat bazı devletler, kripto kullanıcıları ve girişimcileri için bazı kripto dostu alanların bırakılmasının uzun vadede daha iyi bir fikir olduğunu düşünüyorlar. Kripto dostu ülkeler hala dünyanın çeşitli yerlerinde bulunabilirler. Kripto paralara vergi kolaylığı sağlayan, kripto para dostu ülkeleri sizler için sıraladık.

Almanya

Avrupa’nın ekonomi lokomotifi olan Almanya, kriptolara vergi koyma konusunda oldukça özenerek ve titiz davrandı. Geçen ay Federal Maliye Bakanlığı, Bitcoin‘i bir para birimi olarak gördüğünü açıklayan bir bildiri yayınladı. Buna göre kripto paralardan EURO ile değiştirildiği zaman vergi alınmayacak, Bitcoin ile alımlar tıpkı diğer alışverişlerde olduğu gibi KDV’ye tabi olacak, bununla birlikte yine kripto para biriminde uzun vadeli yatırımlar için vergi alınmayacak.

Slovenya

Slovenya’da bireysel yatırımcıların kripto para ticaretinden kazançları vergilendirilmemekte ve vatandaşları bu kazançlarını gelir vergisi beyannamesinde bildirmek zorunda değiller. Ancak, gelirlerini kripto para cinsinden alan özel kişiler, dijital parayı beyan etmek ve gelir vergisini ödemekle yükümlü.

Danimarka

Danimarka’da vergi yetkilileri, fintech şirketlerinin diğer işlerde olduğu gibi vergi ödemeleri gerektiğini söylüyorlar. Öte yandan kripto para ticareti yapan bireysel yatırımcıların kazançları üzerinde vergi yükümlülüğü bulunmamakta.

Belarus

Belarus, hem kurumsal hem de bireysel kripto yatırımcıları için samimi bir ortam yaratmış durumda. Ülkede kripto para madenciliği, ihracı ve coin’lerin ticareti Mart ayında yasal hale getirildi. Beş yıllık süre için kripto gelirlerine vergi muafiyeti getirildi.

Güney Kore

Kripto para işlemlerinde elde edilen kazançlar hala Güney Kore’de vergisiz durumda fakat ülkenin maliye bakanlığı ve vergi makamları durumu değiştirecek bir mevzuat üzerinde çalışıyorlar. Yetkililere göre, yeni vergi tasarısının bu yılın ilk yarısında kabul edilmesi bekleniyor.

Singapur

Singapur’da Bitcoin almak diğer ülkelerden ters bir şekilde vergi tasarrufu sağlayacaktır. Dijital paralar burada emtia ya da döviz olarak kabul edilmez. Özel gereksinimlerin dışında bireylerin kripto yatırımlarından kazançları vergiye dahil değildir fakat kripto para ticareti yapan şirketlerin vergi ödemeleri gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK