Ana sayfa Güncel Ekonomi Küresel Bitcoin Ağını, ABD Gözetliyor

Küresel Bitcoin Ağını, ABD Gözetliyor

1142
0
PAYLAŞ

ABD’li bilgisayar uzmanı, eski Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve eski Ulusal Güvenlik Dairesi çalışanı Edward Snowden’in yayınladığı gizli belgeler, Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Ajansı’nın dünyanın dört bir tarafında Bitcoin kullanıcılarını ve yapmış oldukları transferlerini gözetlediğini ortaya çıkardı.

 

Sürgünde olan Edward Snowden Mart 2013 tarihli gizli bir belge yayınladı. NSA’in tüm dünyadaki Bitcoin alıcı ve göndericileri takip edebilen bir sisteme sahip olduğunu ayyuka çıkardı. NSA’nın bu bitcoin bilgilerine ulaşmak için küresel internet trafiğinin işlenmemiş verilerini toplama ve analiz etme kabiliyetini kullandığı, VPN programına sızdığının bilgisi Edward’ın yayınlamış olduğu belgelerde gözüküyor.

15 Nisan 2013 tarihli bir belgede NSA’nın alternatif kripto paraları incelediğine dair bilgiler ortaya çıktı. Bunun yanı sıra önceliğinin bitcoin olduğu vurgulanıyor. Yayınlanan bu belgelerde kullanıcıların adreslerine kadar görebiliyorlar ve bilgisayarlarına sızabildikleri gözlemleniyor. Bitcoin blok zinciri üzerinde kapsamlı gözetleme faaliyetleri yürütebildiği belirtiliyor.

Yayınlanan bilgilere göre Bitcoin kullanıcılarının parolaları, internet aktiviteleri ve MAC adresi olarak da bilinen ve her cihazı ayrıştırmaya yarayan seri numaraları sayılıyor. Belgelerde, takip edilen Bitcoin kullanıcılarından “BITCOIN Hedefleri” olarak bahsedilmesi de ilginç bir detay olarak gözlemlenmekte. Belgelerin ortaya çıkardığı bir dikkat çekici konu ise Gözetleme alanındaki teknik kabiliyetleri ve imtiyazları nedeniyle sıkça eleştirilen NSA’in internet trafiğini tüm dünyada doğrudan fiziksel kablolardan izleyebildiği de belgelerin ortaya çıkardığı ilginç bilgilerden bir tanesi.

John Hopkins Üniversitesi Bilgi Güvenliği Enstitüsü öğretim üyelerinden yardımcı doçent doktor Matthew Edward yayınlanan bu belgelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Green, NSA’in bu bilgilerle deniz aşırı operasyonlar düzenlemiş ve düzenliyor olabileceğine dikkat çekiyor ve bu faaliyetlerin “ABD’nin güvenilmez olduğu” kanısını güçlendirdiği için endişe verici olduğunu belirtiyor.

BİR CEVAP BIRAK