Ana sayfa Piyasa Kripto Para Litecoin Foundation LitePay’in Kapanmasıyla İlgili Açıklama Yaptı

Litecoin Foundation LitePay’in Kapanmasıyla İlgili Açıklama Yaptı

1081
0
PAYLAŞ

Son dönemlerde oldukça popüler olan kripto para dünyasında Bitcoin’in rakiplerinden biri olan Litecoin pek çok kişinin radarına girdi. Litecoin’in ödeme yaparken çok daha kullanışlı olmasını sağlamak için yakın zamanda LitePay adlı bir ödeme sistemi oluşturmuştu. Bu ödeme sistemi sayesinde Litecoin’in çok daha başarılı olacağı ve büyüyeceği düşünülüyordu fakat sistem bazı sebepler yüzünden artık kullanılamayacak. LitePay sistemi sayesinde şirketler, iş yerleri ve genel olarak bireyler Litecoin ile çok daha rahat biçimde ödeme alabiliyordu. Bundan hemen hemen  bir ay önce kullanılmaya hazır olan LitePay, pek çok Litecoin destekçisinin desteğini almıştı. Bunun en somut kanıtı olarak da LitePay’in hayata geçeceğinin duyurulmasıyla Litecoin fiyatında yaşanan artışı gösterebiliriz.

LitePay sayesinde LTC-USD dönüşümü çok daha hızlı ve pratik şekilde yapılabiliyordu ve bu gibi avantajlar sayesinde Litecoin’in tam anlamıyla bir ‘ödeme aracı’ olması hedefleniyordu. Fakat tüm bunlar hayal olarak kaldı. Litecoin Foundation 26 Mart’ta tüm Litecoin destekçilerine hitap eden bir duyuru yayınlayarak LitePay sistemine bir son verileceğini duyurdu ve bu durumun asıl sebebini açıkladı. Paylaşılan gönderiye göre LitePay’in CEO’su olan Kenneth Asare bundan birkaç gün önce Litecoin Foundation ile iletişime geçerek LitePay’in sunduğu hizmetleri durdurduğunu ve şirketi satacağını söyledi. Litecoin Foundation yetkilileri ise durum hakkında duydukları endişeleri dile getirdiler. Bu endişelerin başında da Kenneth Asare’nin şirket ile olan ilişkisinin pek ‘şeffaf’ olmaması bulunuyor. Endişelerden bir diğeri ise Asare’nin yakın zamanda Reddit’te kendisine sorulan sorulara verdiği cevaplar.

Yine gönderiye göre Litecoin Foundation yetkilileri bu endişelerini dile getirdikten sonra Asare, LitePay’i satmamak ve sunulan hizmetleri devam ettirmek için daha fazla fon talep etti. Fakat şu ana kadar aldığı fonları nereye harcadığına dair net bir cevap veremeyen, şirketin durumu hakkında çok detaylı bilgi vermeyen Asare’nin bu talebi Litecoin Foundation tarafından reddedildi. Daha fazla fon alamayacağını öğrenen Asare, LitePay’in sunduğu hizmetleri durdurma ve şirketi satma yoluna gitmeye karar verdi.

Litecoin Foundation, yayınladığı gönderide böyle bir durumun yaşanabileceğini önceden tahmin edemediği için Litecoin destekçilerinden özür diliyor ve bu tarz bir olayın bir daha yaşanmaması için çok daha dikkatli olunacağının sözünü veriyor. Ayrıca LitePay’in artık hizmet sunmayacak olmasının Litecoin’i çok olumsuz etkilemeyeceği de belirtiliyor. Yayınlanan gönderide Litecoin’in LitePay kurulmadan önce de gayet başarılı olduğu ve piyasada Litecoin’i çok daha kullanışlı hale getirmek için uğraşan pek çok şirket olduğu söyleniyor.

BİR CEVAP BIRAK