Ana sayfa Güncel Ekonomi Merkel: “Avrupa Para Fonu Kuralım”

Merkel: “Avrupa Para Fonu Kuralım”

1036
0
PAYLAŞ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Para Fonu’nu bir kez daha gündeme getirdi. Euro Bölgesi’nin kurtarma fonu olan Avrupa Finansal İstikrar Fonu ve Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması’nın halefi Avrupa İsitkrar Mekanizması’nın yerine Avrupa Para Fonu gündemde kalmaya devam ediyor.

Merkel, Euro Bölgesi’ni tehdit eden borç sorunları içindeki üyelere kısa vadeli finansman sağlamak için hükümetler arası nitelikte bir Avrupa Para Fonu’na ihtiyaç bulunduğunu belirtti.

Merkel, “Euro Bölgesi’nin tamamını tehlikeye sokuyorsa Avrupa Para Fonu üyelere yardım etmek için uzun vadeli kredi verebilmeli. Kredilerin vadesi 30 yıla yayılabilir ve yapısal reform şartı getirilebilir.” ifadelerini kullandı. Merkel, 5 yıl vade gibi kısa vadeli kredilerin de mümkün olabileceğini ifade etti. Fon, bir anlamda Euro Bölgesi’nin kendi IMF’si olacak.

Avrupa Komisyonu, 2017’nin Aralık ayı başında ESM’nin Avrupa Para Fonu olarak değişmesini ve hükümetler arası kontrolünün AB hukukuna göre Avrupa Parlamentosu’na verilmesini ortak bütçe ve bölge maliye bakanlığı ile birlikte gündeme getirmişti. Alman ve Fransız hükümetleri Komisyon’un teklifini desteklerken  Parlamento kontrolündeki kurtarma fonu fikrine karşı çıkıyor.

BİR CEVAP BIRAK