Ana sayfa Güncel Ekonomi Merkel, Erdoğan’la Seçimden Sonra Görüşecek

Merkel, Erdoğan’la Seçimden Sonra Görüşecek

983
0
PAYLAŞ

Almanya’da Erdoğan ve hükümete yine seçim propagandası yasağı uygulanırken Merkel’den davet geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şansölyenin, Erdoğan’ı Türkiye’deki 24 Haziran seçimlerinden sonra Almanya’ya davet ettiğini söyledi. Almanya’da Kuzey Ren Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta Solingen saldırısının 25. yıldönümü nedeniye düzenlenen törenlere Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu birlikte katıldı.Çavuşoğlu, Almanya’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Merkel’in, AK Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı 24 Haziran seçimleri sonrası Berlin’e davet ettiğini duyurdu. Düsseldorf’taki anma töreninde yapılan görüşmede davetin dile getirildiğini aktaran Çavuşoğlu, şansölyenin davetini Erdoğan’a ileteceğini belirtti.

Eyalette Çavuşoğlu Krizi

Çavuşoğlu’nun ziyareti öncesi, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti parlamentosu Türk Dışişleri Bakanı’nın konuşmasına izin verilmemesi kararı almıştı. Bu karar için Solingen saldırısının yıldönümünün Türkiye’deki seçim kampanyası için kullanılamayacağı gerekçesi gösterildi.

‘Otokratik Rejime Sahne Sunamayız’

Eyalet parlamentosunda Sosyal Demokrat Parti Grup Başkanı Thomas Kutschaty ‘demokrasiyi temsil eden parlamentonun bir seçim kampanyası için istismar edilmesine izin vermemekten’ söz ederken Yeşiller Grup Başkanı Monika Düker ”Türkiye’deki otokratik rejimin temsilcilerine parlamentoda sahne sunulması, ölümcül bir mesaj vermek olur” dedi.

Eyalet Başbakanı: İzin Verilmemesi Utanç Verici

Oysa Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partili KRV Başbakanı Armin Laschet, Solingen saldırısının kurbanı olan Genç ailesinin isteği üzerine eyalet parlamentosundaki anma etkinliğine Çavuşoğlu’nu davet etmişti. Laschet, Çavuşoğlu’nun Solingen saldırısının 25. yıldönümü kapsamında eyalet parlamentosunda konuşma yapamamasını ‘utanç verici’ diye niteledi.

 

BİR CEVAP BIRAK