Ana sayfa Güncel Ekonomi Mondelez Fransada’ki Fabrikasını Türkiye’ye Taşıyacak

Mondelez Fransada’ki Fabrikasını Türkiye’ye Taşıyacak

1084
0
PAYLAŞ

Mondelez International, Fransa’da bulunan sakız üretim hattını, Türkiye’ye taşıma kararı aldı. Atıştırmalık üreticisi olan Mondelez İnternational Türkiye Genel Müdürü İhsan KARAGÖZ, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: Şirketin Fransa St. Genest’teki sakız üretim hattını bu yıl Türkiye’ye taşıyacağını ve Türkiye’nin bölgenin ihracat üssü konumuna geleceğini söyledi. Karagöz, Mondelez Türkiye’nin büyüme planları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, sakız üretiminin Türkiye’ye taşınmasının önemine değinerek, “Bu önemli gelişme ile sakız üretimimizde ek 1.200 tonluk bir üretim ve 22 milyon TL’lik ihracat artışı bekliyoruz.

Bununla birlikte sakız üretiminde de yüzde 9 oranında artış öngörüyoruz” dedi. Açıklamaya göre elde ettiğimiz veriler: Mondelez Türkiye’nin ihracatının 2017 yılında yüzde 56 artarak 220 milyon liraya ulaştığını belirtti. Türkiye’nin cirosunda ise yüzde 19 artış gözlemlendi. Bu artış 720 milyon lira olarak yansıyor. Türkiye’nin Avrupa Bölgesi’nin en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olduğunun altını çizen Türkiye Genel Müdürü, İhsan KARAGÖZ ayrıca, ihracatın da bu büyümede önemli yer tuttuğunu söyledi. Türkiye Genel Müdürü İhsan KARAGÖZ, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Rusya ve Kafkaslar’a yapılan ihracatın eskiden Ortadoğu’dan yönetildiğinine deyindi. “2018 itibarıyla bu operasyonu üzerimize alıyoruz.

Böylelikle yüzde 10’luk bir satış üzerimize geçiyor. Bu oldukça önemli bir gelişme çünkü burada üretip buradan dünyanın önemli bölgelerine satış yapacağız” dedi. İsa KARAGÖZ’ün yaptığı açıklamalara göre Mondelez son 6 senede 200 milyon tl’lik yatırım yaptı. Türkiye 2018’de de 42 milyon liralık yatırım hedefliyor. Kent, Falım, First, Olips, Jelibon, Milka, Oreo, Toblerone gibi markalar, Mondelez’in Türkiye bölgesinde bulunmakta. Açıklamada gözlemlenmekte olan bilgiler dahilinde şirket sakız kategorisinde yüzde 51, şekerde ise yüzde 25’lik pazar payıyla sakız ve toplam şeker kategorisinde pazar lideri konumunda bulunuyor. Türkiye’de sakız, şeker, çikolata ve bisküvi kategorilerinin toplam büyüklüğü 8 milyar TL seviyesinde gözlemleniyor.

BİR CEVAP BIRAK