Ana sayfa Güncel Ekonomi Moody’s: ”TL’de Zayıflık Not İçin Olumsuz”

Moody’s: ”TL’de Zayıflık Not İçin Olumsuz”

961
0
PAYLAŞ

TL’de geçen hafta yaşanan sert değer kaybı hakkında Moody’s tarafından yayımlanan araştırma raporunda, dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervine dikkat çekildi. Kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s, TL’deki değer kaybının ülkenin dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervi baz alındığında Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu belirtti. Moody’s tarafından TL’de geçen hafta görülen keskin değer kaybı hakkında yayımlanan, kredi notu değerlendirmesi niteliği taşımayan araştırma raporunda söylenenleri sizler için derledik. Araştırma raporunda söylenenler aşağıda yer almaktadır.

  • ”TL’deki değer kaybı Türk bankacılık sektörü için olumsuz; TL’de uzun süreli zayıflık, yüksek enflasyon ile bir araya geldiğinde sorunlu kredileri artırabilir.”
  • ”Türkiye’deki banka kredilerinin (2017 sonu itibariyle) yüzde 33’ü döviz cinsi; TL’deki değer kaybının devamı döviz geliri olmayan şirketlerin geri ödeme gücünü zayıflatır.”
  • ”TL’deki değer kaybının enflasyonu artırmasını, şirket kârlılıklarını ve tüketici satın alma gücünü azaltmasını ve nihai olarak sorunlu kredileri artırmasını bekliyoruz.”
  • ”TL’de devam eden zayıflık Türkiye’nin dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervleri nedeniyle ekonomi açısından sorunlu, kredi notu açısından negatif.”
  • ”Geçen hafta yapılan resmi açıklamalar yetkililerin TL’deki değer kaybı ile mücadeleye etmeye hazır olduklarına işaret etti.”
  • ”Ancak bu açıklamaları takiben faiz artırımıyla tedbir almakta gecikilirse TL tekrar baskı altında kalabilir.”
  • ”Bu durum Türkiye’nin temel güçlü yönü olan dinamik ekonomisi ve güçlü mali göstergeleri ile yüksek dış kırılganlıkları arasındaki dengeyi test edecek.”

BİR CEVAP BIRAK