Ana sayfa Güncel Ekonomi Motorin Zammı, Ekonominin Tüm Dengelerini Olumsuz Etkiler !

Motorin Zammı, Ekonominin Tüm Dengelerini Olumsuz Etkiler !

778
0
PAYLAŞ

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, Motorin zammının ekonominin tüm dengelerini negatif yönde etkileyeceğine deyindi. Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, Motorine 12 Nisan gecesi saat 24’den üzere yapılmış olmakta bulunan zam için bu olayın sarsıntısını geçmeden, 13 Nisan gecesi 24’den geçerli olmak üzere yapılacağı belirtilen 13 kuruşluk motorin zammının bir açıklanmasının kaçınılmaz olduğunu ifadelerinde dile getirdi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfedererasyonu Başkanı Bendevi PALANDÖKEN, ifadelerinde şu sözlere yer verdi: “Dolar kurunda düne göre 6 kuruşluk düşüş var. Brent petrolün uluslararası piyasalardaki fiyatı ise gibi yine 70 dolar seviyesinde yani artış yapılması için bir neden yok. Artık petrol fiyatlarına sürekli zam yapma alışkanlığından vaz geçilmeli. Çünkü zam çözüm değildir. 1 Ocak’tan bugüne kadar yapılan motorin zamları 43 kuruşa ulaştı. Bu zamlar ekonomiyi olumsuz etkiler. Akaryakıtta vergi indirimi önerimize kulak verilmeli.” Benzin ve motorine yapılmakta olan her zammın ekonominin tüm dengelerini negatif yönde etkileyeciğini anlatan PALANDÖKEN,

Ayrıca yapmış olduğu konuşmada şöyle dedi: “Petrol ihracatçısı bir ülke  değiliz. Uluslararası petrol fiyatlarını kontrol etme şansımız yok. Diğer taraftan sürekli artan dolar kuru tüm dünyada değer kazanıyor. Ancak dolar kuru dünden bugüne artmadı aksine 6 kuruş düştü. Ama  motorinde fiyatlar 13 kuruş arttı. Bu zammı birileri çıkıp açıklamalı. Artık uzun zamandan beri gündeme taşıdığımız akaryakıt üzerindeki vergilerin indirilmesi talebimiz çok iyi düşünülerek hayata geçirilmelidir. Vergi indirimi ile ekonomi mutlaka kontrol altına alınmalı. Aksi halde fiyat artışlarının ekonomiye etkisi, vergi indirimiyle doğacak vergi kaybından daha büyük olacaktır. Bu artışlar enflasyonu da tetikleyecektir. Çünkü petrole bağlı olarak en büyük artış başta ulaştırma sektörü olmak üzere A’dan Z’ye her şeyi olumsuz etkilemektedir. Artışların böyle devam etmesi halinde enflasyonun önü alınamaz.”

BİR CEVAP BIRAK