Ana sayfa Güncel Ekonomi Nisan Ayının İlk Yarısı Kritik

Nisan Ayının İlk Yarısı Kritik

910
0
PAYLAŞ

Son günlerde piyasalarımızdaki hareketliliğin nisan ayının ilk yarısındaki yoğun gündemin etkisi ile daha da artmasını bekliyoruz. Bu dönemi ne kadar zararsız geçirebilirsek sonrası için hisse senedi ve TL enstrümanlar için potansiyelin yükseleceğini düşünüyoruz. Özellikle şubat ve mart ayını oldukça negatif bir tablo ile kapatan bankacılık endeksi üzerinde bu dönemde ekstra baskı oluşturacak bir gelişme yaşanmaz ise, nisan ayının ortalarından itibaren bankalar öncülüğünde yeni bir trend yakalanabilir. Bu nedenle nisan ayının ilk yarısında yoğun gündemle gelebilecek riskleri de göz önünde bulundurarak daha korumacı bir izlenim dağılımıyla geçirmenin faydalı olacağını düşünüyoruz fakat başta da ifade ettiğimiz gibi bu dönemde biriken riskler sınırlı kalacak olursa sonrası için daha agresif bir portföy dağılımı düşünülebilir.

Nisan Ayının İlk Yarısına Dikkat !

Nisan ayının ilk yarısı fazlasıyla yoğun ve dolu bir gündeme sahipken, ikinci yarısı rutin takvimde daha sakin bir görünüm var.
Yeni Türkiye’de son dönemde istenilen rakamları bir türlü göremediğimiz enflasyon ile başlayacağız. Bir sonraki hafta ise cari açık ve ABD’de devam eden Hakan Atilla ile ilgili davada nihai kara beklenecek. Bununla birlikte aynı gün ABD’de Fed kararları için kritik olan TÜFE verisi açıklanacak. Ayın ikinci yarısında ise TCMB’nin Para Politikası Kurulu toplantısını izleyeceğiz. TCMB’nin mevcut ay sonu kapanışlarını ve piyasadaki dalga boylarını göz önünde bulundurursak, bu toplantıda faiz oranları ile ilgili bir karar almasını beklemek gerektiğini düşünüyoruz. Buna istinaden bahsettiğimiz gibi nisan ayının ilk haftasındaki veriler ve bununla birlikte başta Suriye olmak üzere jeopolitik risklerin seyri PPK’ya bambaşka bir atmosferle girilmesine de neden olabilir. Bu nedenle PPK için aybaşında peşin bir hüküm vermenin yanlış olacağını düşünüyoruz.

 

BİR CEVAP BIRAK