Ana sayfa Güncel Ekonomi Norveç Varlık Fonu 420 Milyar Dolar Kaybedebilir !

Norveç Varlık Fonu 420 Milyar Dolar Kaybedebilir !

1177
0
PAYLAŞ

Norveç’in sahip olduğu ve genel hacmi yaklaşık 1 trilyon doları geçen Norveç Varlık Fonu, yapılan ilk değerlendirmelere göre  büyük piyasa krizinde 420 milyar dolar civarında eriyecek.
Trump’ın başlattığı küresel ticaret savaşı polemikleri karşı risk değerlemesinde bulunan fon yönetimi hisse senedi piyasalarındaki net düşüş ve Norveç kronunun seyrine bağlı olarak bir yılda yüzde 40 civarında değer kaybetme riski ile karşı karşıya.
2008 krizinde şu andakinin çeyreği kadar büyüklüğe sahip olan fon %23 değer kaybetmişti.

Fon yönetiminin başındaki CEO Yngve Slyngstad, ülke içerisinde ekonomik kriz durumunda fon içerisinden hükümetin harcama yapıp yapamayacağına dair önemli tartışmalar da bulunduğunu belirtti. Norveç kanunlarına göre fondan sadece %3 oranında harcama yapılabiliyor fakat olası bir krizde eriyecek olan fon için stratejik plan henüz netliğe kavuşmadı. Ekonomistler, bankacılar ve hükümet yetkilileri kaybın daha da büyümesi durumunda şüpheli.

PETROL VE DOĞALGAZDAN ÇEKİLMEYİ TARTIŞIYORLAR

Tartışmaların odak noktasında, yıllık risk raporunda portföye alınması yasaklı olan belli başlı şirketlerin fona yüklediği fırsat maliyeti dikkat topluyor.
Etik anlayış sebebi ile nükleer silah, tütün ve kömür gibi ürün bazlı ihraçlar nedeniyle geride kalan 10 yılda 30 milyar kron (3.85 milyar dolar) yani yıllık yüzde 0.1 kayıp yaşandığı belirtilirken Walmart, Duke, Posco gibi insan hakları ve çevreye zarar gibi olumsuz ve etik olmayan davranış sebepleri ile harici tutulan şirketler sayesinde yüzde 0.04’lük getiri olduğu belirtildi.

BİR CEVAP BIRAK