Ana sayfa Kredi Onaylanan Kredi İptal Edilebilir mi?

Onaylanan Kredi İptal Edilebilir mi?

1712
0
PAYLAŞ

Bankalardan talep edilen ve onaylanan kredi nasıl iptal edilir? İhtiyaç dahilinde çekilen krediler kullanılmadığı taktirde bankaya iade edilebilir. Onaylanmış kredi hesaba yattı yine de iptal ettirebilir miyim? Şeklinde bir soruya yanıt arıyorsanız bu sorunun cevabı da evettir. Yani her koşulda çekilen kredi kullanılmıyorsa iptal edilebilmektedir. Tabi kredinin iptalini istemek, sözleşmeye uygun şekilde olmalı. Özellikle hesaba yatmış olan krediler için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Bilmeniz gerekir ki kredi talebinizi yaptığınız kanal da oldukça önem taşır. Şubeye giderek mi yoksa SMS yada internet üzerinden mi başvuru yaptınız oldukça önemlidir. Ayrıca başvurulan kredi türü de yine iptal durumunu etkileyen bir diğer unsurdur.

ONAYLANAN KREDİ NASIL İPTAL EDİLİR?

Başvurusu Yapılan Konut ve Taşıt Kredisini İptal Ettirme!
Başvurulan kredi türüne göre banka sizden bazı evraklar isteyebilir. Eğer bankanın böyle bir talebi olduysa, siz o evrakları bankaya götürmezseniz krediniz otomatik olarak iptal edilir. Bu durumda kredi başvurusunda ön başvuru onaylanmış olsa da, evrakları teslim edip sözleşme imzalamadığınız için kredi talep işlemi bir süre sonra zaman aşımına uğrayarak iptal edilir. Ek olarak başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Genellikle taşıt ve konut kredisi talebinde bulunan kişilerden evraklar istenmektedir. Haliyle konut ve taşıt kredisi onaylanan kişiler, istenen evrakları bankaya götürmedikleri taktirde kredileri iptale çevrilir.

HESABA YATAN KREDİYİ İPTAL ETTİRMEK

Kredi başvurusunda bulundunuz ve banka bu kredinize hızlı şekilde yanıt vererek, talep ettiğiniz tutarı banka hesabınıza yatırdı. Genellikle kredi notu yüksek olan, banka ödemelerini zamanında yapan, mevduat hesabında birikmişi olan ihtiyaç kredisi talebinde bulunan kişilerin sık karşılaştığı durumdur. Bankalar, ihtiyaç kredilerinde bazı durumlarda miktara bağlı olarak ek belge istemeksizin krediye onay vererek parayı hesaba yatırabilir. Özellikle internet üzerinden yada SMS ile yapılan kredi başvurularına anında yanıt gelerek para transferini gerçekleştirebilen bankalar, iptal işlemini de hızlı şekilde yapabilmektedir. Eğer kredim onaylandı para hesaba yattı fakat iptal ettirmek istiyorum diyorsanız bu durumda çekmiş olduğunuz paranın kesinlikle kullanılmamış olması gerekmektedir. Hesap hareketlerinde kesinlikle paranın kullanılıp yeniden yatırılmış olmaması gerekmektedir. Aksi taktirde banka iade işlemini kabul etse de bazı kesintiler yapar. Bir diğer kural ise iade işleminin 14 gün içerisinde gerçekleşmesi. Eğer 14 günlük süre geçerse banka iptal işleminizi kabul etmeyecektir.

İptal Talebinin Bankaya İletilme Süreci
Kredi iptal işlemi için banka şubesine gidebilir veya telefon bankacılığı ile irtibat kurarak kredinin iptalini bildirebilirsiniz. Unutmayın ki kredinin onaylanmasının ardından iptal ettirme işlemi tamamen kişilerin yasal hakkıdır. 14 Günlük yasal süreç içerisinde paranın kullanılmadan iadesini istemeniz neticesinde hiç bir kesinti yapılmaz ve banka doğrudan iade kabul eder.

Önemli bir bilgi de onaylanmış kredinin iptal edilmesinin kredi notuna olumsuz yansıması ile ilgilidir. Banka müşterileri, onaylanan krediyi iptal ettirdiğinde kredi notunda düşüş yaşanabilir. Yani bu durum Kredi Kayıt Bürosu nezdinde olumsuz bir intiba oluşturur. Sebep ise kişinin ani karar değiştirmesi, ekonomik değişimin hızlı yaşanması olabilir. Bu sebeple kredi notunuzun olumsuz etkilenmesini istemiyorsanız kredi iptalini yaptırırken iki kez düşünmelisiniz.

BİR CEVAP BIRAK