Ana sayfa Piyasa Kripto Para Para, Bitcoin’den Ethereum’a mı Kayıyor?

Para, Bitcoin’den Ethereum’a mı Kayıyor?

1154
0
PAYLAŞ

Açık konuşmak gerekirse kripto paraların piyasaya böylesine girmesindenve bu kadar popüler olmasından sonra en temel kehanetlerden birisi de Ethereum’un bir gün Bitcoin’i tahtından edeceği düşüncesi. Tüm bu iddialara karşın Ethereum’un market dominasyonu %10’larda kalırken, Bitcoin’de bu oran hep %35’in üstündeydi. Fakat son dönemlere baktığımızda bu trendin değişmeye başladığı aşikar. Şu an pek de adı konulamayan bir sebepten dolayı Ethereum’un market dominasyonu giderek artarken para; Bitcoin’den Ethereum’a kayıyor.

Ethereum Tether bağımlı işlemlerdeki dominasyon yüzdesini %20’lere kadar çıkarırken, tabii ki de kripto para piyasasında işlem karşılığı olarak Tether’den başka kullanılan Amerikan Doları ve Kore Won’u gibi şeylerin olduğunu da akılda tutmak gerekiyor. Fakat yine de tüm bunlara rağmen Ethereum’un fiyatında bir artış olduğu aşikar. Özellikle bu haftayı iyi geçen Ethereum hemen hemen %16’lık bir artış ile haftayı geçerken, bugün ise %3’lük bir artış ile 748 dolardan işlem görüyor. Ayrıca günlük işlem hacmi de, hemen hemen 4 milyar dolara gelmiş durumda.

Başlangıçta otoritelerin sebebini pek de açıklayamadığı yükseliş ve dominasyon artışı için elbette birkaç teori mevcut. Özellikle bazı piyasa analistleri, son dönemde yaşanan bu artışın ASIC cihazlar ile ilgisi olduğunu düşünüyor. Birçok Ethereum madencisi için felaket anlamına gelen ve tamamen madencilik için dizayn edilen, çok da az bulunan bu ekran kartlarının işin içine katılması; fiyat artışına katkıda bulunan bir etmen olarak belirtiliyor.

Ethereum’un yakaladığı bu ivmenin devam edeceğini düşünenler var. İşin Ethereum tarafında bazıları daha da ileri giderek Ethereum’un Bitcoin’i yerle yeksan edeceğini hatta yıl sonuna kadar 15 bin dolara çıkacağını iddia edenler de var. Ancak her işin olumlu tarafı olduğu gibi bir de olumsuz  bakan bir güruh da var. Onların fikrine göre ise, Ethereum çok sert bir şekilde çakılacak ve 400 dolarların altına inecek. Bir ekip ise Ethereum’un sadece platformdaki uygulamaların masraflarının ödeneceği bir koin olacağını düşünüyor.

Bunların bir örneği de EOS’un Bitfinex’e 209 Bin adet Ethereum göndermesiydi. İrili ufaklı yapılan bu tarz hamlelerin Ethereum’un fiyatını kısa vadede düşürdüğü belirtiliyor. Hatta öyle ki, bazı görüşlere göre ETH’yi bir ara 400 doların altına iten sebeplerden birisi de bu. Ancak bazıları da Ethereum’un Bitfinex üzerinden fiyat düşüşü yaşayamayacağını, çünkü Bitfinex’in sadece kripto paralar ile çalışan bir borsa olduğu fikrini savunuyor.

BİR CEVAP BIRAK