Ana sayfa Kredi Konut Kredisi Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? (Tamamına Kredi)

Peşinatsız Ev Kredisi Nasıl Alınır? (Tamamına Kredi)

1613
0
PAYLAŞ

Peşinatsız ev almak yani tamamına kredi ile ev sahibi olmak mümkün. Yürürlükte olan kanuna göre konut kredisi, konut fiyatının sadece %75’ine kredi çıkabileceğini söylüyor. Fakat bankalar tamamına kredi sağlayacak şekilde formül bulmuş durumda. Eğer peşinat ödeyecek sermayeniz yoksa veya az miktarda bütçeniz ile ev sahibi olmak için adım atmak istiyorsanız peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz. Bankalar, 2011 yılından önce konut kredisi başvurularında konut fiyatının tamamına kredi imkanı tanıyordu. Ardından 2011 Yılı başından itibaren kanunda değişiklik yapıldı ve kredi kullanımı %75’e düşürüldü. Bu dönem, elinde sermayesi ve hiç nakiti olmayan fakat ev sahibi olmayanları olumsuz etkilerken, bankalar bu konuda yeni bir çözüm geliştirdi. Tabi bu çözüm her bankada mevcut değil fakat fazlasıyla ihtiyacınızı karşılayacak ve ev sahibi olmanızı sağlayacak sayıda banka bu immkanı müşterilerine sunuyor.

PEŞİNATSIZ EV KREDİSİ NASIL ALINIR?

Peşinat olmadan yani ev almak için tamamına kredi çıksın istiyorsanız bankalar tek bir şart sunuyor. O da ipotek. Fakat bu ipotek, satın alacağınız ev üzerine değil, bir başka evin ipotek edilmesi üzerine. Bu konuda önemli bir esneklik söz konusu. İpotek edilecek evin sizin üzerinize olması gerekmiyor. Bu da işleri biraz daha kolaylaştırıyor diyebiliriz. Bu durumda sistem şu şekilde işliyor. Örneğin 200 Bin liralık bir ev satın almak istiyorsunuz. Kanun bu ev için, evin değerinin en fazla %75’i kadar kredi kullanabilirsin diyor. 200 Bin liranın %75’i ise 150 Bin liraya tekabül ediyor. 150 Bin lira banka tarafından konut kredisi kapsamında tarafınıza tahsis ediliyor. Kalan %25’lik kısım yani 50 Bin liralık kredi miktarı ise ipotek edilecek ev üzerinden tüketici kredisi olarak tarafınıza tahsis ediliyor. Böylece banka size hiç peşinat olmadan kredi ile ev sahibi olmanıza imkan tanıyor.

Peki hangi bankalar peşinatsız ev kredisi imkanı tanıyor? Garanti Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Odeabank evin tamamına kredi imkanı sunuyor. İsmini yazmadığımız özel sermayeli diğer bankalar da aynı imkanlarla ev sahibi yapabilmektedir.

EKSPERTİZ DEĞERİNİN YÜKSEK ÇIKMASINI SAĞLAYIN!

%75’ine Konut kredisi sağlanırken %25’ine ipotek değeri olan ev göstermenin yanı sıra ikinci bir yol daha vardır. Bu yöntem, ev için kredi çekeceklerin aklına gelen yöntemlerden biridir. Fakat gerçekleştirmek pek sizin elinizde değil. Satın alınacak evin ekspertiz raporunda evin değerinin yüksek çıkması, ev için çekilecek kredinin tamamının banka tarafından karşılanmasını sağlar. Eve çıkacak kredinin yüksek çıkması için ise bazı kriterler vardır. Evin konumu, yapısı, özellikleri, ekspertiz raporu için önemli detaylardır. Eğer almak istediğiniz evin fiyatı piyasanın altındaysa bu ihtimal daha kuvvetli bir hal alabilir.

Tamamı kredili ev almak gördüğünüz gibi hayal değil. İki farklı yol izleyerek peşinatsız ev sahibi olabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK