Ana sayfa Bankalar PTT Havale Ücretleri Bilgisi

PTT Havale Ücretleri Bilgisi

5472
0
PAYLAŞ

PTT şubelerinden para göndermek belirlenmiş ücrete tabiidir. Peki PTT havale ücretleri ne kadar? Gönderilen miktara göre havale ücreti değişir mi? PTT, şahıslara doğrudan isim vererek para gönderme işlemi sağlamaktadır. Bu işlem için miktara bağlı olarak değişen havale ücreti tahsil etmektedir. Banka hesabı olmayanlar yada sadece PTT’den parayı alabilme imkanı olanlar için tercih edilen PTT Bank, çok kolay şekilde isme para gönderme hizmeti sunmaktadır. Bu hizmetten faydalanabilmek için şubeye giderek havale formu doldurmanız ve gönderilecek miktarı PTT’ye iletmeniz yeterlidir. Ödeyecek olduğunuz miktar değişkenlik gösterir. PTT, havale ücretlerini açık şekilde bildirmektedir.

PTT HAVALE ÜCRETLERİ (2018 YILI)

PTT’de havale sistemi birden fazla yol ile gerçekleşir. Birincisi PTT şubelerine giderek gerçekleşir. Parayı alacak kişi de yine PTT şubesinden ödemesini alır. Bu işlemlere Postrestant ismini veren PTT, açıklamasını ise PTT İşyerinde Teslim adını vermiştir. İkincisi ise konutta teslim ismi verilen havale tipidir. Ödemeyi alacak kişinin adresi bildirilir ve ödeme doğrudan kişinin adresine götürülerek teslim edilir. Eğer ilk seçeneği seçiyorsanız bu hizmete ek hizmet ekleyerek telefonla haber verme özelliği ekleyebilirsiniz. Böylece gönderilen tutar ilgili PTT şubesine ulaştığında ödemeyi alacak kişiye telefon ile haber verilir. Böylece oluşabilecek herhangi bir zaman kaybının önüne geçilmiş olur.

Havale ücretleri hakkında bilgilendirme yapacak olursak Yurtiçi PTT havale ücretleri aşağıdaki şekilde bildirilmektedir. Miktarın yükselmesi ile birlikte havale ücretinin arttığı görülmektedir. İnteraktif Posta Çeki ile gönderim gerçekleştirdiğiniz taktirde ücretlerin daha düşük olabileceğini belirtelim. Aşağıdaki fiyatlar PTT şubelerinden yapılan havale işlemleri için geçerli ücretlerdir.

1-100 TL : 6 TL
100-250: 12 TL
250-500: 13 TL
500-1000: 19 TL
1000-1500: 25 TL
5000-10.000: 25 TL
10.000-15.000: 40 TL
15.000-20.000: 45 TL
20.000-30.000: 50 TL

PTT’den Havale Yapmanın Avantajları ve Dezavantajları
Banka müşterisi ve banka hesap numarası olmayan kişiler tarafından tercih edilebilmesi en önemli özelliğidir. Herhangi bir hesap numarası bildirimi yapmadan doğrudan isim vererek şahıslara para havalesi yapılmasını sağlar. Ödemeler PTT şubelerinden alınır ve teslim edilir. Ödemeyi size en yakın PTT Bank şubelerinden teslim almanız mümkün. Havale işlemlerinizi internet üzerinden İnteraktif Posta Çeki ile de gerçekleştirmeniz mümkün. Dezavantaj olarak bahsedebileceğimiz en dikkat çekici detay ise ücretlendirme tarifesi diyebiliriz. Bankaların uygulamış oldukları EFT ve havale ücretleri ile kıyas edildiğinde PTT havale ücretinin daha yüksek olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca gönderim miktarına göre değişim göstermesi de olumsuz bir durum. Bankaların bir çoğunda havale ücreti alınmazken, EFT ücretleri ise miktardan bağımsız şekilde standart rakamlarda alınmaktadır. Bazı bankalarda EFT ücretinin de alınmadığını belirtelim.

BİR CEVAP BIRAK