Ana sayfa Bankalar PTT Para Gönderme (PTT Para/TL Transferi)

PTT Para Gönderme (PTT Para/TL Transferi)

5522
0
PAYLAŞ

PTT isme para gönderme işlemi ile istediğiniz bir kişinin doğrudan ismine para gönderimi yapabilirsiniz. Türkiye’de bu işlem için çok sık tercih edilen PTT Bank‘ın böyle bir hizmet sunmasının aslında çok önemli bir nedeni var. Hiç bir bankada hesabınız yoksa banka üzerinden para transferi yapmanız mümkün değil. Banka müşterisi olmayı reddeden ve günümüzde hala bankaları kullanmayan milyonlarca insan bulunuyor. PTT Bank, banka hesabı olmayanların TL gönderme işlemini banka hesabı olmadan yapmasını sağlayan bir hizmettir. Bankalarda para transferi hesap numarası üzerinden gerçekleşirken, banka hesabı olmayan kişiler PTT Bank vasıtasıyla doğrudan isme para gönderme işlemi yapabilmektedir.

PTT Bank’ın diğer bir özelliği daha vardır. Örneğin banka hesabınız var fakat banka hesabınıza bloke uygulanmış ve yatan parayı kullanamıyorsunuz. Yada benzer durumlar sebebiyle hesabınızı kullanamıyorsunuz. Bu tür durumlarda PTT Bank etkilenmez ve isminize yapılacak olan TL transferini sorunsuz olarak alabilir ya da yapabilirsiniz.

PTT PARA/TL GÖNDERME VE ALMA

Para gönderimi için PTT Bank’ı kullanmaya karar verdiyseniz işleminizi PTT şubelerinden gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Yapılacak olan işlem PTT isme Havale işlemidir. PTT şubelerinde PTT havale formu bulunmaktadır. Form isteyerek eksiksiz şekilde doldurun. Formda sizden istenecek olan bilgiler gönderenin ve parayı çekecek olan kişinin ismi, soyismi, TC kimlik numarası, adresi, gönderilecek olan TL miktarı. Son olarak para hangi şubeden çekilecek o şubenin ismini formda yazmanız gerekir. Ardından havalenizi gerçekleştirmek için formu PTT yetkilisine vermeniz yeterlidir. Para transferinin onaylanması için PTT sizden yapılan işlem için bir ücret talep edecektir. Bu ücret gönderilecek miktara göre değişim gösterir. Banka EFT ve Havale ücretleri baz alındığında PTT Bank’ın ücretlerinin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Fakat başka bir alternatifiniz yoksa mecburen bu ücreti ödeyerek para transferini yapabilirsiniz.

PTT EFT/HAVALE ÜCRETLERİ (2018)

100 TL ve altındaki miktarlar için: 6 TL
100-250: 12 TL
250-500: 13 TL
500-1000: 19 TL
1000-1500: 25 TL
5000-10.000: 25 TL
10.000-15.000: 40 TL
15.000-20.000: 45 TL
20.000-30.000: 50 TL

Yukarıdaki bilgiler eşliğinde PTT Bank üzerinden isme para gönderme işlemini yapabilirsiniz. Parayı çekecek olan kişinin PTT şubesine kimlik kartı ile birlikte gitmesi gereklidir. Aksi taktirde ödemeyi alamaz. Para transferini gerçekleştiren kişinin de yine aynı şekilde yanında kimlik kartının olması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK