Ana sayfa Piyasa Kripto Para Ripple ile İlgili Bilmediğiniz 8 Gerçek !

Ripple ile İlgili Bilmediğiniz 8 Gerçek !

1040
0
PAYLAŞ

Ripple, Türkiye’de gün geçtikte popülerliğini artırıyor. Tüm dünya kripto para birimleri, Bitcoin, Ethereum ve Ripple’ı konuşuyor. Son dönemdeki yükselişi nedeniyle herkes internette Ripple’la ilgili. Çünkü Ripple, 2017 yılının en yüksek performans gösteren dijital paralarından biri oldu. Ve Ripple, Bitcoin’e karşın nispeten yeni bir oyuncu olarak birçok insan tarafından iyi anlaşılamamış durumda. Bu doğrultuda, Ripple’ı tanımanıza yardımcı olacak 8 gerçeği sizler için sıraladık.

1- Ripple, Bir Kripto Paranın Resmi Adı Değil

Kripto para olarak Ripple’dan bahsederken aslında kastedilen XRP’dir. Teknik olarak “Ripple satın alma” diye bir şey yoktur. Ripple Labs, XRP token’ınını yaratan şirketin adıdır. Ripple, hatırlanması ve kullanması daha kolay olduğundan birçok insan tarafından XRP yerine tercih ediliyor.

2- Ripple, 3 Farklı Ürün Sunar ve Yalnızca Biri XRP’yi Kullanır

Birçok Ripple sahibi, belki de bu bilmiyor ama şirketin amiral gemisi olarak nitelendirilebilecek ürünü xCurrrent, XRP’yi kullanmıyor. xCurrent, bankaların birbirleriyle işlem yapabilmeleri ve yalnızca kripto para birimlerinde değil, herhangi bir para birimi arasında uyum sağlamaları için tasarlandı. Ripple’ın American Express ve Santander gibi ortaklıklarında kullanıma sunduğu ürün budur.

3- Ripple Madencilikle Elde Edilemez

Bitcoin’in dolaşımdaki adedi, ‘madencilik’ adı verilen süreçten dolayı giderek artar. Diğer birçok kripto paranın tedariği de madencilik yoluyla artırılıyor. Bununla birlikte Ripple farklıdır. Toplam tedarik sınırı olan 100 milyar adet XRP zaten oluşturulmuş halde. Her ne kadar henüz birçoğu dolaşımda olmasa da ilerleyen dönemde olacak.

4- XRP’lerin Yalnızca %40’ı Dolaşımda

100 milyar adet XRP var olmasına karşın bunların çoğu henüz dolaşımda değil. Ripple Labs, bu yazının yayına girdiği sırada 60 milyar XRP’ye sahip. 6.25 milyarına doğrudan sahip ve kalan 55 milyarı da gelecekteki dağıtım için hesaplarında bulunduruyor. Önümüzdeki birkaç yılda, dağıtılmak üzere ayda 1 milyar XRP kullanıma sunulacak. Böylece dolaşımdaki adet, önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde artabilir.

5- Ripple, Bir Ödeme Aracı Olmak Zorunda Değil

Kripto paralara henüz tam anlamıyla aşina olmayan insanlar arasında yaygın bir yanlış inanış var ki; Tüm dijital paraların ödeme parası olarak tasarlanması gerektiği düşüncesi. Eğer böyle olsaydı yalnızca Bitcoin ya da birkaçı ihtiyacımızı karşılayabilirdi ve daha fazlasını ihtiyacımız olmazdı. Fakat Ripple da dahil olmak üzere birçok kripto para, ödeme parası olarak tasarlanmadı. Diğer bir deyişle, en sevdiğiniz satıcının yakında XRP token’larını kabul etmesi olası değil ve Ripple Labs bununla yetinmiyor.

6- Ripple’ın Ağı Bitcoin veya Ethereum’un Ağından Daha Hızlı

Ortalama bir Bitcoin işleminin tamamlanması 10-30 dakika arasında sürer. Ethereum’da işlem süresi, Bitcoin’e göre önemli ölçüde hızlıdır ve genellikle iki dakika kadar sürer. Ripple ise anlık bir para transferi şekli olmayı hedefliyor ve Ripple, resmi internet sitelerine göre 4 saniyeden daha az işlem sürelerine sahip.

7- Ripple’da İşlem Ücreti Oldukça Düşük

Diğer dijital paraların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de işlem maliyeti konusu. Bitcoin’de işlem ücretleri 2017 sonu ve 2018 başında 20 dolardan fazlaydı, şu an 1.15 dolarda. Ethereum’da ise bu ücret 0.30 dolar düzeyinde. Ripple’da ise ortalama işlem ücreti şu anda 0.01 cent’ten daha az.

8- XRP Merkezidir

Dijital paraların atası olan Bitcoin, yola ‘merkezsizlik’ ve ‘bir otoriteye bağlı olmama’ vurgularıyla ortaya çıktı. XRP ise merkezsizlik vaat etmiyor. Bunun tam aksine XRP, Ripple şirketine doğrudan bağlı ve onun tarafından kontrol edilen merkezi bir yapıya sahip.

BİR CEVAP BIRAK