Ana sayfa Güncel Ekonomi Sabah Stratejisi-17 Mayıs 2018

Sabah Stratejisi-17 Mayıs 2018

1167
0
PAYLAŞ

Kurdaki yükselişin sürmesinin üzerine Merkez Bankası dün açıklamada bulundu. Söz konusu açıklamada sağlıksız fiyat oluşumlarının yakından takip edildiği ve gerekli adımların atılacağı belirtildi. Açıklama sonrasında TL’de sert değer kazancı görüldü. Fakat Dolar/TL 4,50 seviyesinden 4,40’ın altına kadar geriledi. BIST100 endeksi de negatiften pozitife döndü ve günü artıda kapatmayı başardı. Bu sabaha baktığımızda TL, sepet bazında değer kaybetmekte. Dolar/TL 4,40’ın üzerinde. Ama oynaklık hala yüksek. Bir aylık zımmi oynaklık 21,3 değerinde. Geçen yılın Ocak ayında son yılların en yüksek seviyesi olan 24 görülmüştü. Ülke risk primimiz de 259 ile yüksek seviyede seyretmeye devam ediyor.

Yurtdışına baktığımızda, ABD vadelilerde yatay bir görünüm mevcut. Asya borsaları karışık. Dün Kuzey Kore’nin, Güney Kore ile olan barış görüşmesini iptal etmesi ile önümüzdeki ay gerçekleşmesi planlanan ABD görüşmelerinin iptal olabileceği riski jeopolitik risklerin devam etmesine yol açmakta. ABD piyasaları da bir yandan olumlu makro görüntü diğer yandan jeopolitik riskler arasında denge bulmaya çalışmakta. Aslında jeopolitik risklerin gündeme gelmesi, özellikle Dolar’ın güçlenmesiyle bir süredir baskı altında kalan Gelişmekte Olan Ülke kurları için de pozitif yönde olabilir. Bunun sebebi, söz konusu riskler arttığında şu anda tek güvenilir liman olarak duran ABD tahvillerine talep getirebilir. Bu da tahvil faizlerinin düşmesi ile sonuçlanabilir ki bir süredir faizlerle senkronize bir şekilde hareket eden Dolar’ın yükselişini frenleyebilir.

Kuresel Piyasalar

Şimdilik piyasaların olumlu makro görüntünün fiyatlandığı söylenebilir. ABD borsaları dün artıda kapatırken, ABD on yıllık tahvil faizleri, petrol fiyatlarındaki artışın da etkisiyle, %3,10’un üzerinde seyretmekte. Halihazırda yükseliş meylini koruyan ABD borsaları, faizlerdeki olası düşüşten de yine olumlu etkilenebilirler. GOÜ kurları ise bu sabah Dolar’daki sakin görüntüyle birlikte yatay.
bilir.

BİR CEVAP BIRAK