Ana sayfa Kredi Kartı Sanal Kart Nedir Nasıl Oluşturulur?

Sanal Kart Nedir Nasıl Oluşturulur?

3286
0
PAYLAŞ

Sanal kart, herkesin sahip olduğu kredi kartları için önemli bir detaydır. Fakat kredi kartlarına sahip çok sayıda kişinin hala sanal kart hakkında bilgisi olmadığı düşünülüyor. Bu konuda bir istatistik yapılmadı fakat kredi kartı kullanıcılarının %50’sinden fazlasının sanal kart hakkında bilgisinin olmadığı düşünülüyor. Oysa sanal kart, günümüzde çok önemli bir uygulamadır. Özellikle internet üzerinden sık şekilde alışveriş yapanlar için mükemmel bir uygulama diyebiliriz. Şuan bu sayfayı okuyorsanız siz de bundan sonra sanal kartı sıkça kullanacaksınız demektir. Şimdi gelin sanal kart hakkında daha detaylı bilgilerden bahsedelim.

Sanal Kart Nedir?

İlk olarak sanal kartın isminden de anlayacağınız üzere fiziki bir kart olmadığını belirtelim. Sanal kart, alışverişlerde kullanabileceğiniz kredi kartınıza bağlı olan ancak limitlerini ve kullanım süresini sizin belirleyeceğiniz bir karttır. Nasıl mı? Örneğin internet üzerinden bir sipariş vereceksiniz fakat o internet sitesinin güvenilirliği ile ilgili şüpheleriniz var veya karttan daha fazla çekilmesine yönelik endişe duyuyorsunuz. Bu durumda oluşturduğunuz sanal kart ile sadece belirlediğiniz miktarda limit koyabiliyorsunuz. Ayrıca ne kadar süre kart aktif olarak geçerli olacak onu da belirleyebiliyorsunuz. Örneğin 1 saat veya 24 saat olarak ayarlama yapabilirsiniz. Böylece belirlediğiniz süre dolduktan sonra otomatik olarak sanal kart limitiniz sıfırlanacaktır. Ve kullanım dışı kalacaktır.

Sanal kart üzerindeki rakamlar, ana karttan farklıdır. Bu sebeple, sanal kart bilgileriniz çalınsa dahi herhangi bir problem olmayacaktır. İnternet alışverişlerinde sanal kart kullanarak güvenliğinizi en üst düzeye çıkarabilirsiniz. Sanal kart kullanmaya başladıktan sonra, doğrudan ana kredi kartı bilgilerini paylaşmanın ne kadar tehlikeli olabileceğini daha iyi anlayacaksınız. Peki sanal kart tam olarak nasıl kullanılıyor ve nasıl oluşturuluyor merak ediyor musunuz?

Sanal Kart Oluşturma

Sanal kart oluşturmak için kredi kartı müşterisi olduğunuz bankanın internet bankacılığını kullanıyor olmalısınız. İnternet bankacılığı şifreniz ile bilgisayardan ya da mobil uygulamadan hesabınıza giriş yapın. Daha sonra menüden “Kartlarım > Sanal kartlarım > Limit Aktarma” yolunu izleyin. Bu yol, kullandığınız bankanın internet şubesinde farklılık gösterebilir.

Limit aktarma, ana kredi kartınızdan sanal karta aktarılacak olan miktarı belirtir. Sanal kartaaktaracağınız tutarın herhangi bir alt veya üst limiti yoktur. İstediğiniz miktarda aktarım yapabilirsiniz. Sanal kartın özelliği, harcama yapılacak alışveriş tutarı kadar limit aktarımı yapılmasıdır. O sebeple alışveriş için ne kadar harcayacaksanız o miktarda aktarma yapmanız tavsiye edilir. İşlem sonrasında limit sıfırlama yaparak sanal kartın kullanılabilirliğini kapatabilirsiniz. Böylece alışverişiniz güvenli şekilde gerçekleşecektir. Sanal kartınızı tamamen silmediğiniz müddetçe kart numarası aynı olur. Her limit aktarma işleminde aynı sanal kart numarası geçerli olacaktır. Fakat dilediğiniz zaman sanal kart iptali yaparak yeni bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Böylece sanal kart bilgileriniz ve kart numaranız değişecektir. Bu da güvenliği biraz daha arttırmanız anlamına geliyor.

BİR CEVAP BIRAK