Ana sayfa Bankalar Suudi Prens, ABD’de Yatırım Turuna Çıkıyor

Suudi Prens, ABD’de Yatırım Turuna Çıkıyor

1307
0
PAYLAŞ

Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman ve Beraberinde bulunanan heyet, ülkeye yatırımlarını arttırmak üzere ABD’li, büyük şirket ve bankalarla görüşme yürütecek. Suudi Arabistanlı yetkililer ve iş adamları’nın yapmış oldukları açıklamalara göre ülkeye yatırım çekmek üzere 19 gün sürecek bir ABD turuna çıkılacağı ve büyük şirketlerle görüşme yapılacağına deyinildi.

Suudi Arabistan Ticaret ve Yatırım Bakanı Mecid el Kasabi, ABD’yi ziyaret eden Veliaht Prens Muhammed bin Salman ve beraberindeki heyetin, Washington’ın ardından New York, Boston, Seattle, San Francisco, Los Angeles ve Houston gibi bölgeleri gezerek Suudi Arabistan’a yeni yatırımlar için görüşmeler yapacağını söyledi. Kasabi, “Geçmişte birçok fırsatı kaçırdık. Artık bu fırsatları kaçıramayız. Zamanla yarışıyoruz” dedi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el Cadan da, heyetin JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Goldman Sachs Group, Citigroup ve Bank of America gibi büyük bankalarla görüşeceğine deyindi. Suudi Prens, önceki gün Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, Donalt Trump ile Beyaz Saray’da görüşmüş. Toplantıda ağırlıklı olarak silah ve yatırım konuları ele alınmıştı. Veliaht Prens’in dün de Boeing, Raytheon, Lockheed Martin ve General Dynamics gibi savunma sektöründen yöneticilerle bir araya geldiği bildirildi.

Yatırımcılar kaygılı

Bloomberg News’in yaptığı habere göre, Veliaht Prens Bin Salman’ın Suudi ekonomisini çeşitlendirme planının önemli bir parçası. Ekonomide petrole bağımlılığı azaltmaya çalışan Suudi yönetimi, tarihin en büyük özelleştirme hamlesini hayata geçireceğini açıklamıştı. Öte yandan ülkede onlarca iş insanı ve üst düzey yetkilinin gözaltına alındığı yolsuzluk operasyonunun, özelleştirme sürecini yavaşlattığı ve yatırımcılar arasında kaygı yarattığı belirtiliyor.

BİR CEVAP BIRAK