Ana sayfa Güncel Ekonomi Taksiciye Emeklilik Fırsatı 2021

Taksiciye Emeklilik Fırsatı 2021

1092
0
PAYLAŞ

Taksi ve dolmuş şoförleri yaşadıkları onca zorluğun yanı sıra sosyal güvenlikten de yoksunlar. Fakat yapılan yeni düzenlemeler onlara emeklilik yolunu açtı. Çalışma hayatı bakımından plaka sahipleri işveren, araçları kullanan şoförler de işçi konumunda. Dolayısıyla ücret, sigorta gibi hakları var.

Şoförlerin diğer çalışanlara göre istisnası ise bazı durumlarda daha az çalışmaları oluyor. Ancak artık bu günleri tamamlama imkanları var.

Şoför ay içinde 30 gün çalışıyorsa normal sigortası yapılıyor. 10 günden çok, 30 günden az çalışıyorsa kalan primlerini ödeyerek 30 güne tamamlayabiliyor.

Ancak ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlandı. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanun’un hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyor.

Taksiciye Emeklilik Fırsatı
Taksiciye Emeklilik Fırsatı

Bu sigorta kolu kapsamına dahil olmak isteyenler, SGK internet sitesinde örneği yer alan ‘Şehir İçi Toplu Taşıma Araçlarında Kısmi Süreli Çalışanlara Ait İşe Giriş Bildirgesi’ni, toplu taşıma aracı sahibinin bağlı bulunduğu meslek odası ya da meslek kooperatifine onaylatarak, araç sahibiyle imzaladıkları kısmi süreli iş sözleşmesi ile birlikte SGK’ya başvurabiliyor.

Farklı araçlarda çalışanların her araç için ayrı sözleşme yapması gerekiyor. Bu sigortalılara, şartları yerine getirmeleri halinde emeklilik aylığı, ölümleri halinde ise hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanacak. Kendileri ya da bakmakla yükümlü oldukları kişiler, genel sağlık sigortasından sağlanan sağlık yardımlarından yararlanacaklar.

Taksiciye Emeklilik Nasıl Hesaplanıyor ?

2018 için, Ek-6 sigortalılarının ödemeleri gereken aylık prim tutarı; prime esas günlük kazanç tutarının 25 katı üzerinden hesaplanıyor. Yani 25 günlük ödenen prim 30 gün olarak kabul ediliyor. Prime esas kazancın hesaplanacağı gün sayısı her yıl bir puan artırılarak 2023 yılında 30 güne ulaştığında sabitlenecek. Bu yıl ise 25 günden kabul ediliyor.

Taksiciye Emeklilik Şartları Neler ?

  1. Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama ve kamu görevlisi olarak çalışmamak.
  2. İsteğe bağlı sigortalı olmamak.
  3. Banka sandıklarına tabi çalışmamak.
  4. Emekli olarak aylık almamak.
  5. 18 yaşını doldurmuş olmak.

BİR CEVAP BIRAK