Ana sayfa Güncel Ekonomi TL Güne Değer Kazanarak Başladı– 17 Nisan 2018

TL Güne Değer Kazanarak Başladı– 17 Nisan 2018

772
0
PAYLAŞ

Dünden sonra haftanın ikinci işlem gününde piyasada ki tedirginliklerin ve jeopolitik risklerin biraz azaldığını izledik. ABD – İngiltere – Fransa koalisyonunun Suriye saldırısında herhangi bir Rusya askeri üssünün hedef alınmadığı ve bu saldırıdan sonra Rusya tarafından da beklenenin aksine çok sert açıklamaların gelmemesi bunda etkiliydi. Bu gelişmelerden sonra Altın fiyatlarında geri çekilmeler görülürken ABD borsaları da haftanın ilk işlem günün de yükselişle açıldı.

Tüm bu gelişmelere paralel olarak Avrupa bölgesine baktığımızda dün Euro’nun Dolar karşısında ki yükseliş hareketi dikkat çekmişti. Bu yükselişte, yatırımcıların piyasada ki risk iştahının azalmasıyla birlikte güvenli limanlardan riskli enstrümanlara yönelmesi sebep oluyor diyebiliriz. Bunun dışında ekonomik takvime baktığımızda Avrupa bölgesi veri açısından oldukça yoğun. Almanya ve Avrupa bölgesi ZEW ekonomik Hissiyatı rakamlarını karşılıyor olacağız. Teknik açıdan baktığımızda dün EUR/USD paritesinde 1.2390 seviyesine ataklar izledik. Fakat bu güçlü direnç noktasından geri dönen parite yeni günde 1.2380 seviyelerinde fiyatlanıyor. Gelecek veri akışıyla birlikte yukarı yönlü ataklarda 1.2393, 1.2408 ve 1.2437 takip edilmesi gereken direnç seviyeleri. Geri çekilmelerde ise 1.2337, 1.2295 ve 1.2240 önemli destek noktaları olarak değerlendirilebilir.

Yurt içi piyasalarına baktığımızda ise ekonomik rakamlardan çok siyasi dış ilişkilerin ve haber akışlarının fiyatlanmaları etkilediği bir piyasa devam ediyor. Suriye’de ki müdahaleden sonra Türkiye’nin ABD’nin tutumunu doğru bulması ve ardından gelen ılımlı açıklamalar piyasaları bir nebze olsun rahatlattı diyebiliriz. Dolar, TL karşısında 4.08 – 4.11 bandında sakin bir görüntü çizerken BIST’de ki 110.000 psikolojik eşiğinin üzerine ataklar bunları destekledi diyebiliriz. Ayrıca kredi derecelendirme kurulu Moody’s TL hakkında bir değerlendirmede bulundu. Bu değerlendirmede ‘TL’de ki değer kaybının, ülkenin dış kırılganlıkları ve düşük döviz rezervi göz önüne alındığında Türkiye’nin kredi notu açısından olumsuz olduğunu’ söyledi. Ayrıca dün sabah ticari ile açıklanan Sanayi Üretimi ve Çeyrek İşsizlik rakamları da bekleneni karşılayamadı. Bunun dışında Bütçe açığının da -20,20 Milyar TL olarak açıklanması TL varlıklar açısından olumsuz gelişmeler. Tüm bu gelişmeler ile birlikte  fiyatlanmalara baktığımızda USD/TRY haftanın ikinci işlem gününde 4.0890 seviyelerinde fiyatlanıyor. Yukarı yönlü ataklarda ise 4.1158 , 4.1357 ve 4.1733 dirençleri sırasıyla takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 4.0782 , 4.0605 ve 4.0229 destekleri aşağıda bizleri karşılıyor.

BİR CEVAP BIRAK